Ինչպես նշում են ծովափնյա քաղաքի բնակիչները, երբ տեղական ոստիկանության վարչության պետ նշանակվեց Կախի Բուխրաձեն, պարեկայինները սկսեցին խիստ տուգանքներ նշանակել խախտումների համար: Ըստ Բաթումի բնակիչների, այդ տուգանքները հաճախ հիմնավորված չեն: Այդպես, մարտի 11-ին Պարեկապահակային ծառայության աշխատակիցները որոշել են 200 լարիով (80 դոլար) տուգանել վարորդին, որը կայանել էր ավտոմեքենան չթույլատրված տեղում: Ինչպես պարզվեց, տղամարդը, որը վերադառնում էր սեփական որդու հուղարկավորությունից, կանգնեցրել էր մեքենան դեղատան մոտ, քանի որ կինը վատ էր զգացել: Պարեկայինները չեն լսել նրա բացատրությունները, իսկ երբ տուգանվածի օգտին է խոսել մեկ այլ քաղաքացի, երկուսին էլ բաժանմունք են տարել: Լուրը շատ արագ տարածվել է քաղաքով մեկ, և ոստիկանության վարչության շենքի մոտ սկսել են մարդիկ հավաքվել: Տեղի ժամանակով 22:00-ին շենքի մոտ արդեն մոտ 1000 ագրեսիվ տրամադրված մարդ կար: Ոստիկանությունը բերման է ենթարկել առավել ակտիվ մասնակիցներից 6-ին, որից հետո անկարգություններ են սկսվել, գրում է MK.ru-ն:
Զանգվածային անկարգություններ քաղաքում
Ցուցարարները սկսել են քարեր և ճայթուկներ նետել ոստիկանության շենքի ուղղությամբ, հրկիզել պարեկային մեքենաները: Թեև բերման ենթարկվածներին մեկ ժամ անց ազատ են արձակել, անկարգությունները չեն մարել: Ցուցարարները փորձել են ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք ներխուժել, սակայն հատուկ ծառայությունները, արցունքաբեր գազ ու ռետինե փամփուշտներ կիրառելով, թույլ չեն տվել դա անել: Ցուցարարները նաև անվադողեր ու աղբամաններ են այրել: Նրանք ութ ժամ շարունակ ավերածություններ են կատարել փողոցում: Այլ շրջաններ ոստիկանությունը նրանց թույլ չի տվել գնալ:
Առավոտյան 06:00-ին ոստիկանությունը հատուկ գործողություն է սկսել՝ ցրելով ցուցարարներին ու ձերբակալելով առանձնապես ագրեսիվներին: Անկարգությունների հետևանքով 33 մարդ է տուժել, որից 15-ը՝ ոստիկան: Բոլորը հոսպիտալացվել են: Սակայն, մարտի 12-ին արդեն մեծ մասը դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Ըստ քաղաքի առողջապահության նախարարության ղեկավարի, հիվանդանոցում միայն մեկ տուժած է մնացել ուղեղի ուժեղ ցնցումով: Ձերբակալվել է ակցիայի մոտ 40 մասնակից: Այժմ վարչական կալանքի տակ է 7 մարդ: Մյուսներին ազատ են արձակել քաղաքից չբացակայելու ստորագրությամբ, հետաքննությունը շարունակվում է:
Հետևանքները
Աջարիայի կառավարության ղեկավար Զուրաբ Պատարաձեն ընդհատել է այցը Թուրքիա և շտապ վերադարձել Բաթում: Քաղաք են մեկնել նաև Վրաստանի ՆԳՆ ղեկավար Գեորգի Մգեբրիշվիլին, Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին՝ տեղում պարզելու համար իրավիճակը: Մգեբրիշվիլին հայտարարել է, թե ոստիկանությունը «համարժեք և համաչափ ուժ է կիրառել»:
«Ուզում եմ ասել, որ քաղաքում վանդալիզմի մեծ գործողություններ են կասեցվել: Խոստանում եմ, որ բոլոր անձինք, որոնք կազմակերպել են և մասնակցել այս վայրագությանը, կպատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ: Քրեական հետաքննություն է սկսվել: Որոշ մասնակիցների ինքնությունն արդեն պարզվել է»,-ասել է ՆԳՆ ղեկավարը՝ հավելելով, որ ոստիկանությունն ուժ է կիրառելու, եթե անկարգությունները Բաթումում կամ Վրաստանի ցանկացած այլ քաղաքում կրկնվեն:
Աջարիայի իշխանությունները հաշվում են վնասը: Ըստ Պատարաձեի, քաղաքի ենթակառուցվածքներին զգալի վնաս է հասցվել: Բացի այդ, առնվազն 10 մեքենա է հրկիզվել:
Իշխանությունների արձագանքը
Իշխանություններն անկարգությունների կազմակերպման մեջ մեղադրում են ծայրահեղական ընդդիմադիր ուժերին: Ինչպես ասել է Պատարձեն, անկարգությունների տեսակադրերում երևում են մարդիկ, որոնք ընդդիմադիր կուսակցությունների անդամներ են: Այդ կապակցությամբ իշխող «Վրացական երազանք – ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունն արդեն հայտարարել է, որ նախկին իշխող «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության առաջնորդները փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը երկրում:
«Միասնական ազգային շարժումը» նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի կուսակցությունն է, որը պարտվել է խորհրդարանական ընտրություններում: Նրանք մտադիր էին հաղթել ընտրություններում և վերադարձնել նախկին նախագահին, սակայն դա նրանց մոտ չստացվեց և այժմ կուսակցությունն իրավիճակն ապակայունացնելու առիթներ է փնտրում:
Վարչապետ Կվիրիկաշվիլին, մեկնաբանելով իրադարձություններն, ասել է, որ երկրում ապակառուցողական ընդդիմության մի մասը ցանկանում էր օգտագործել մարդկանց հույզերը սեփական շահերից ելնելով: Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին բոլորին կարգապահության կոչ է արել:
«Միասնական ազգային շարժումն» անաչառ հետաքննություն է պահանջել՝ նշելով, որ կատարվածի քաղաքական պատասխանատվությունը կրում են իշխանությունները:
«Ոչ ոք չի կարող «Միասնական ազգային շարժումը» նույնականացնել անկարգությունների և վանդալիզմի հետ», -ասել է կուսակցության ներկայացուցիչ Զազա Բիբիլաշվիլին:
Կուսակցությունը չեղարկել է մարտի 12-ին Բաթումում կայանալիք ակցիան, հայտնում է BBC-ն:
Իրավապաշտպանների արձագանքը
Աջարիայի ինքնավար հանրապետության ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի աշխատակիցներն ամբողջ գիշեր եղել են իրադարձությունների վայրում և շարունակում են հետևել զարգացումներին: Այդ մասին մարտի 12-ին հայտարարել է ժողովրդական պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին:
«Ցավոք, խաղաղ սկսված ակցիան վերաճեց բռնության: Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը վանդալիզմի այդ արտահայտություններն անընդունելի է համարում», – ասել է նա:
© ՌԻԱ Նովոստի
Նա նշել է, որ չնայած ռետինե փամփուշտներ ու արցունքաբեր գազ է կիրառվել, իրավապահ մարմիններին չի հաջողվել կասեցնել լայնածավալ բռնությունը: Ժողովրդական պաշտպանը նաև հայտարարել էր, որ մի քանի ժամ շարունակ բնակչության մոտ անպաշտպան լինելու զգացում էր իշխել:
Մարտի լույս 12-ի իրադարձություններն, ըստ ժողովրդական պաշտպանի, ցույց տվեցին, որ հարկավոր է վերլուծել, թե որքան են իրավապահներն ու անվտանգության ուժերը կարողանում արդյունավետ և արագ հակազդել նման ճգնաժամին: Նա հավելել է, որ պետք է քննել ռետինե փամփուշտների և արցունքաբեր գազի կիրառման իրավաչափությունը: Պաշտպանը նշել է, որ ոստիկանության կողմից ուժի չարաշահման վերաբերյալ բողոքներ դեռ չի ստացել:

13 Март 2017 - 08:05 AMT
Как утверждают жители курортного города, после назначения начальником управления местной полиции Кахи Бухрадзе, патрульные стали применять жесткие штрафы в отношении нарушителей ПДД. По мнению жителей Батуми, часто эти штрафы были необоснованными. Так и 11 марта сотрудники ППС решили оштрафовать водителя, остановившего машину в неположенном месте, на 200 лари (80 долларов). Как выяснилось, мужчина, ехавший с похорон собственного сына, остановил машину напротив аптеки, поскольку его жене внезапно стало плохо. Подъехавшие патрульные не стали слушать объяснений, а после того как за оштрафованного батумца активно вступился другой горожанин, их обоих забрали в участок. Весть о задержанных быстро разлетелась по городу, и к зданию управления полиции Аджарии на улице Чавчавадзе около 22:00 по местному времени направилась агрессивная толпа в тысячу человек. Полиция задержала еще шестерых особо активных участников акции. После чего начались настоящие погромы, пишет MK.ru.
Массовые беспорядки в городе
Митингующие начали забрасывать здание полиции камнями и петардами, жечь патрульные автомобили. Хотя задержанных отпустили через час, беспорядки не стихали. Участники акции протеста пытались прорваться в здание Главного управления полиции, но спецназ, применив слезоточивый газ и резиновые пули, не позволил им этого сделать. Демонстранты также жгли покрышки и мусорные баки. Погромщики восемь часов разносили улицу. В другие районы города полиция их не пропускала.
В 06:00 утра по местному времени полиция начала спецоперацию, разогнав митингующих и задержав особо агрессивных участников. В результате беспорядков пострадали 33 человека, 15 из них сотрудники полиции. Все они были госпитализированы. Но уже 12 марта большинство из них покинули больницы. По словам руководителя минздрава города, в больнице остался лишь один пострадавший с сильным сотрясением мозга. За погромы было задержано до 40 участников акции. На данный момент административное заключение отбывают 7 человек. Остальные арестованные были отпущены под подписку, расследование беспорядков продолжается.
Последствия
Глава правительства Аджарии Зураб Патарадзе прервал визит в Турцию и в срочном порядке вернулся в Батуми. В город также выехал глава МВД Грузии Георгий Мгебришвили и премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили, чтобы на месте разобраться в ситуации. При этом Мгебришвили сообщил, что «полиция применила адекватную, пропорциональную силу».
«Я хочу сказать, что это предотвратило в городе больший акт вандализма. Обещаю, что все лица, которые были организаторами этого акта вандализма или принимали в нем участие, будут наказаны по всей строгости закона. Начато уголовное расследование. Ведется идентификация лиц. Несколько из них уже идентифицированы, и мы продолжаем работать»,- отметил глава МВД, добавив, что полиция будет применять силу в случае повторения беспорядков в Батуми или любом другом регионе Грузии.
Власти Аджарии подсчитывают вред, нанесенный погромщиками. По словам Зураба Патарадзе, в результате ночных беспорядков в Батуми инфраструктуре причинен значительный ущерб. Кроме того, в районе, где происходили беспорядки, было сожжено минимум 10 автомобилей.
Реакция властей
Власти обвинили в организации беспорядков радикальные оппозиционные силы. Как заявил Патарадзе, на видеокадрах беспорядков видны лица людей, которые являются членами оппозиционных партий. По этому поводу правящая партия «Грузинская мечта – демократическая Грузия» уже выступила с обращением, в котором заявила, что лидеры бывшей правящей партии «Единое национальное движение» пытаются дестабилизировать ситуацию в стране.
ЕНД – партия экс-президента Михаила Саакашвили, проигравшая недавние парламентские выборы в стране. Сторонники Саакашвили планировали взять большинство на выборах и на этой волне вернуть в страну бывшего президента, однако это им не удалось. И теперь партия ищет поводы для раскачки ситуации в стране.
Премьер-министр Квирикашвили, комментируя события, сказал, что в стране часть деструктивной оппозиции сыграла на эмоциях людей для достижения своих целей. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили выступил с обращением, в котором призвал всех к порядку. «Считаем, что необходимо защитить право собрания, однако в то же время необходимо уважать государственные институты и закон», — заявил он.
В «Едином национальном движении» потребовали объективного расследования и наказания виновных. При этом, по мнению представителя ЕНД Зазы Бибилашвили, политическая ответственность за произошедшее лежит на властях.
«Ни у кого не получится отождествить Национальное движение с беззаконием, вандализмом и тем, что вчера происходило в Батуми», – заявил Бибилашвили. Партия отменила акцию в Батуми, которая должна была пройти 12 марта, пишет BBC.
В «Движении за свободу – европейская Грузия», куда входят отколовшиеся от ЕНД депутаты, категорически осудили насильственные действия и вандализм в Батуми, но также заявили, что политическую ответственность за это несут власти.
Реакция правозащитников
Сотрудники управления аппарата народного защитника в Аджарской автономной республике всю ночь погромов находились на месте событий и продолжают наблюдать за развитием событий, отметил 12 марта на брифинге народный защитник Уча Нануашвили.
«К сожалению, акция, которая началась мирно, переросла в насилие, за которым последовали физические травмы людей и уничтожение автомобилей и имущества. Народный защитник Грузии подобное проявление вандализма считает категорически неприемлемым», – заявил Нануашвили.
© РИА Новости
Он отметил, что, несмотря на применение резиновых пуль и слезоточивого газа, правоохранительным органам не удалось предотвратить широкомасштабное насилие. Народный защитник также заявил, что реагирование правоохранительных органов было запоздалым, и у населения в течение нескольких часов массовых беспорядков было чувство незащищенности.
Происходившие в ночь на 12 марта события, по словам народного защитника, показали, что нужно проанализировать, насколько способны службы безопасности и правоохранительная система своевременно и эффективно справиться с подобным кризисом. Он также отметил, что должно быть расследовано правовое основание применения резиновых пуль и слезоточивого газа и случаи превышения силы со стороны правоохранительных органов, если такие имели место. Пока жалоб в связи с превышением силы полицией народный защитник не получал. В рамках расследования также следует выяснить, были ли насильственные действия и противостояние действительно результатом спонтанной акции или управляемым процессом, отметил Нануашвили.