Դանիայի վարչապետ Լարս Լյոկկե Ռասմուսենն առաջարկել է հետաձգել Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի այցը Դանիա Թուրքիայի և Նիդերլանդների միջև տարաձայնությունների պատճառով: Յըլդըրըմի այցը պետք է տեղի ունենար մարտին:
«Նորմալ հանգամանքներում հաճելի կլիներ ընդունել Թուրքիայի վարչապետին, որի հետ ես բաց ու կառուցողական հանդիպում եմ ունեցել Անկարայում 2016-ի դեկտեմբերի 10-ին: Սակայն Հոլանդիայի դեմ Թուրքիայի վերջին հայտարարություններից հետո հանդիպման հարցը չի կարող քննարկվել առանց դա հաշվի առնելու: Ուստի ես առաջարկել եմ իմ թուրք պաշտոնակցին հետաձգել հանդիպումը»,-ասել է Ռասմուսենը:
Նա նաև նշել է, որ վերջին զարգացումները Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների հանդեպ ճնշումների առումով մտահոգում են Դանիային: Սակայն, ինչպես կարծում են Կոպենհագենում, այդ փաստն ինքնին խոչընդոտ չէ հանդիպման համար, քանի որ դա կարող էր առիթ տալ անմիջական հայտնելու մտահոգությունները:
Սակայն, հաշվի առնելով արևմտյան ժողովրդավարության մասին Թուրքիայի հայտարարություններն ու Հոլանդիայի դեմ գործողությունները «հանդիպումը Դանիայում կարող է ընկալվել այնպես, որ Դանիան ավելի մեղմ մոտեցում ունի այդ ամենին, ինչն այդպես չէ», -ասել է Դանիայի վարչապետը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Նիդերլանդների ղեկավարությանն անվանել է նացիստների և ֆաշիստների հետնորդներ: Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահը նույն որակումն էր տվել Գերմանիայի իշխանություններին:
Թուրքիայի և Նիդերլանդների միջև առճակատման պատճառ են դարձել հոլանդական իշխանությունների գործողությունները, որոնք ընդդիմացան Թուրքիայի ԱԳ նախարարի այցին երկիր: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն մտադիր էր մարտի 11-ին մասնակցել Ռոտերդամում կայանալիք տեղաբնակ թուրքերի հանրահավաքին և քարոզել հօգուտ Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեի, սակայն նրա ինքնաթիռին թույլ չեն տվել վայրէջք կատարել: Իսկ Թուրքիայի ընտանեկան գործերի նախարար Ֆաթմա Բեթյուլ Սայեն Քայան փորձել է ցամաքով մուտք գործել Նիդերլանդներ հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով, սակայն հոլանդական ՆԳՆ-ն փակել է ճանապարհը, իսկ նրան հայտարարել են «անցանկալի օտարերկրացի» և արտաքսել են երկրից:

13 Март 2017 - 09:09 AMT
Премьер-министр Дании Ларс Лёкке Расмуссен предложил отложить визит премьера Турции Бинали Йылдырыма в Данию из-за конфликта между Турцией и Нидерландами.
Визит Йылдырыма должен был состояться в марте, пишет РИА Новости со ссылкой на Reuters.
«При нормальных обстоятельствах было бы приятно принять турецкого премьер-министра Йылдырыма, с которым у меня был открытый и конструктивный разговор в Анкаре 10 декабря 2016 года. Однако встреча после недавних выпадов Турции против Голландии не может рассматриваться без учета этого. Поэтому я предложил моему турецкому коллеге перенести встречу», — сказал Расмуссен.
Он также отметил, что развитие последнего времени в контексте давления на демократические принципы в Турции вызывает в Дании беспокойство. Однако, как считают в Копенгагене, этот факт сам по себе не является препятствием для встречи, так как она могла бы быть поводом для выражения этого беспокойства напрямую.
Однако с учетом турецкой характеристики западной демократии, выпадов против Голландии «встреча сейчас в Дании может быть воспринята как то, что в Дании имеется более мягкий подход к этому. Что не так», — сказал премьер-министр Дании, комментируя в сообщении для прессы перенос визита из Турции.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал руководство Нидерландов пережитком нацизма и фашистами. Ранее турецкий лидер использовал аналогичную риторику по отношению к властям Германии. Причиной ссоры между Турцией и Нидерландами стал запрет голландских властей на митинг в поддержку новой Конституции Турции, который хотел провести в Роттердаме глава турецкого МИД. 11 марта власти Нидерландов запретили въезд главе МИД Турции Мевлюту Чавушоглу, а министра по делам семьи и социальной политики Турции, которая все же прибыла в страну, объявили «нежелательным иностранцем».