2016-ին ավելի քան 650 երեխա է Սիրիայում շարունակվող հակամարտության զոհ դարձել: Այդ մասին մարտի 13-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը: Ըստ միջազգային կազմակերպության, դա առավելագույն թիվն է վերջին 3 տարում, երբ համապատասխան վիճակագրություն է տարվել:
Ընդ որում, անմիջապես դպրոցներում կամ դրանց հարևանությամբ 2016-ին առնվազն 255 երեխա է զոհվել, իսկ 1,7 միլիոնը ուսումնական հաստատություն հաճախելու հնարավորություն չունի, գրում է Deutsche Welle-ն dpa վրա հղումով:
Սիրիայի դպրոցական շենքերի մեկ երրորդը հնարավոր չէ օգտագործել ըստ նշանակության, քանի որ մի մասը զբաղեցրել են զինյալ խմբավորումները: Մարտական գործողությունների մեջ ներքաշված է ավելի քան 850 երեխա: Այդ ցուցանիշը 2 անգամ գերազանցում է 2015-ի ցուցանիշը:
Սիրիայից մոտ 2,3 մլն երեխա է հեռացել հարևան երկրներ որպես փախստական: Եվս 6 մլն անմիջական կախում ունի հումանիտար օգնությունից, իսկ 250.000 պաշարված շրջաններում լինելու պատճառով զրկված է մարդասիրական օգնությունից:

Более 650 детей стали в 2016 году жертвами конфликта в Сирии. Об этом 13 марта сообщил Детский фонд ООН ЮНИСЕФ. По данным международной организации, это наибольшее число за три года, в течение которых ведется соответствующая статистика.
При этом непосредственно в помещениях школ или около них в 2016 году были убиты как минимум 255 детей, а еще 1.7 млн не имеют возможности посещать учебные заведения, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство dpa.
Треть школьных зданий в Сирии невозможно использовать по прямому назначению, в частности, потому что часть из них занята вооруженными группировками.
Количество детей, вовлеченных в боевые действия, превысило 850. Данный показатель в два раза выше зафиксированного в 2015 году.
Около 2.3 млн детей из Сирии находятся в соседних странах Ближнего Востока в статусе беженцев. Еще около 6 млн напрямую зависят от получения гуманитарной помощи, а четверть миллиона из-за пребывания в осажденных районах лишены доступа к ней.