Եգիպտոսի Սիդի Բարանի բնակավայրի մոտ զինծառայողներ են տեղակայվել, որոնք հավանաբար, ռուսաստանցի հատուկջոկատայիններ են, ինչպես նաև նոր անօդաչու թռչող սարքեր: Բնակավայրը գտնվում է Լիբիայի հետ սահմանից մոտ 100 կմ հեռավորության վրա, հայտնում է Reuters-ը ԱՄՆ-ում և Եգիպտոսում դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ Եգիպտոսի հատուկ ծառայությունների, երկրի արևմուտքում գտնվող օդանավակայան է ժամանել 22-հոգանոց ռուսական ստորաբաժանում: Նրանք առաքելության նպատակը հայտնի չէ, սակայն ըստ պարբերականի աղբյուրի, Ռուսաստանը փետրվարի սկզբին արդեն մեկ անգամ օգտագործել է եգիպտական մեկ այլ ավիաբազա:
Գործակալության զրուցակիցները ենթադրում են, որ հատուկ նշանակության ուժերի նպատակն է աջակցությունը Լիբիայի ազգային բանակի հրամանատար Խալիֆա Հաֆթարին, որը մարտի 3-ին նահանջել է մի շարթ նավթաբեր շրջաններից, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
ՌԴ ՊՆ-ն չի մեկնաբանում այդ տեղեկությունը: Կահիրեն հայտարարել է, որ երկրի տարածքում այլ երկրի զինուժ չկա:
Հաֆթարի ներկայացուցիչները չեն հաստատել, որ իր ջոկատներին օգնում է Ռուսաստանը: Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ Հաֆթարի կողմից մի քանի տասնյակ զինվոր է կռվում ռուսական մասնավոր ռազմական ընկերությունից: Այդ տեղեկությունը հաստատում չի ստացել:

Военнослужащие, которые, видимо, являются российскими спецназовцами, а также новые беспилотные летательные аппараты находятся в районе египетского населенного пункта Сиди-Баррани, примерно в 100 км от границы с Ливией. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на дипломатические источники в США и Египте.
По данным египетских спецслужб, на аэродром на западе страны прибыло российское подразделение из 22 человек. Цель их миссии не известна, однако источник издания указал, что Россия уже использовала в начале февраля другую египетскую базу ВВС, в районе населенного пункта Марса-Матрух.
Собеседники агентства предполагают, что целью спецназа станет поддержка командующего Ливийской национальной армией Халифы Хафтара, который 3 марта отступил из ряда нефтеносных районов, пишет РБК.
Как указывает источник, российское министерство обороны никак не прокомментировало сообщения о прибытии спецназа в Египет. В Каире при этом заявили, что иностранных солдат на территории страны нет.
Представители Хафтара при этом не подтвердили, что помощь его отрядам оказывает Россия.
Ранее агентство Reuters указывало, что на стороне Хафтара воюют несколько десятков человек из частной российской военной компании. Подтверждения этой информации не было.