Սինգապուրի Չանգի օդանավակայանը 5-րդ անգամ անընդմեջ ճանաչվել է լավագույնն աշխարհում: Այդ մասին մարտի 15-ին հայտնել են «Չանգի գրուպ» կառավարիչ ընկերության ներկայացուցիչները՝ ներկայացնելով միջազգային հետազոտության արդյունքները, որն անցկացրել է հեղինակավոր Skytrax ընկերությունը:
«5 տարի շարունակ լավագույնը ճանաչվելը շատ նշանակալի նվաճում է օդանավակայանի համար: Դա վկայում է, որ Չանգին շատ սիրված է օտարերկրացի ճանապարհորդների շրջանում»,-ասել է Skytrax ընկերության ղեկավար Էդվարդ Փլեյսթիդը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Սինգապուրի օդանավակայանը միաժամանակ լավագույնն է ճանաչվել Ասիայում, ինչպես նաև «հանգստի համար հարմարավետ» անվանակարգում:
Երկրորդ տեղում, ըստ զեկույցի, Տոկիոյի Խանձան է, իս երրորդը՝ Սեուլի Ինչխոնը: Եվրոպական օդանավակայնների թվում ամենաբարձր տեղը զբաղեցրել է Մյունխենի օդանավակայանը, որը 4-րդ հորիզոնականում է:
Հետազոտությունն անցկացվել է 13.8 մլն ուղևորների հարցման հիման վրա՝ 105 երկրի և տարածքի ներկայացուցիչների շրջանում:
Հարցման մասնակիցները 550 օդանավակայան են գնահատել ամբողջ աշխարհում տարբեր պարամետրերով, այդ թվում գրանցման, ժամանման, հարակից չվերթների, ընդհանուր առմամբ անվտանգության համակարգի, խանութների առկայության և տեսականու և այլ առումներով:

Сингапурский аэропорт Чанги пятый год подряд признан лучшим воздушным портом в мире. Об этом сообщили 15 марта представители управляющей фирмы «Чанги групп», приводя результаты международного исследования, проведенного авторитетной компанией Skytrax.
«Удерживать звание лучшего на протяжении пяти лет – очень заметное достижение для аэропорта, это подчеркивает огромную популярность Чанги среди иностранных путешественников», – отметил руководитель Skytrax Эдвард Плэйстид, пишет ТАСС.
Сингапурский порт признан одновременно лучшим в Азии, а также одержал победу в категории «удобство для отдыха».
На втором месте, согласно докладу, оказался токийский Ханэда, а на третьем – сеульский Инчхон. Самое высокое место среди европейских занял аэропорт Мюнхена, который расположился на четвертой строчке.
Исследование проводилось на основе опроса 13.8 млн путешественников среди представителей 105 государств и территорий.
Респонденты оценивали 550 аэропортов по всему миру по различным параметрам, в том числе прохождение регистрации, прибытие, пересадки на стыковочные рейсы, система безопасности в целом, наличие и ассортимент магазинов и прочее.