Կրակոցներ են հնչել Ֆրանսիայի հարավ-արևելքում գտնվող Գրաս քաղաքի վարժարանում: Երկու մարդ, այդ թվում դպրոցի տնօրենը, վիրավորվել է, հայտնում է տեղի ոստիկանությունը: Ըստ ԶԼՄ-ների, կրակ է բացվել Ալեքսիս դը Տոկվիլի անվան ավագ դպրոցում:
Կրակողին ձերբակալել են: Դա 17-ամյա դպրոցական է: Նրա մոտ հայտնաբերվել է հրացան, 2 ատրճանակ և 2 նռնակ: Կասկածյալներից մեկին հաջողվել է փախչել, գրում է Ինտերֆաքսը ֆրանսիական BFMTV հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Իրավապահ մարմինները խնդրել են մերձակա շրջանների բնակիչներին դուրս չգալ տներից: Պատահարի վայր են ժամանաել հատուկ նշանակության ուժեր: Կառավարության նախաձեռնությամբ ստեղծվել է ահաբեկչական հարձակման մասին զգուշացնող բջջային հավելված:
Մարտի 16-ին պայթյուն է որոտացել Փարիզում՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի շենքում: Դա տեղի է ունեցել, երբ աշխատակիցներից մեկը փորձել է բացել ծրարը, որը փոստային ծառայությունն էր բերել: Մեկ մարդ տուժել է:

16 Март 2017 - 13:30 AMT
Стрельба произошла в лицее города Грас на юго-востоке Франции. Два человека, в том числе директор школы, получили ранения, сообщает местная полиция. По данным СМИ, стрельба велась в старшей школе имени Алексиса де Токвиль (Alexis de Tocqueville high school).
Стрелявший задержан. Им оказался 17-летний школьник. При задержании у него были обнаружены ружье, два пистолета и две ручных гранаты. Сообщается также, что один подозреваемый скрылся, пишет «Интерфакс» со ссылкой на французский телеканал BFMTV.
Правоохранительные органы попросили жителей близлежащих районов не выходить из домов. На место происшествия прибыли спецподраздения французской полиции RAID. По инициативе правительства было создано мобильное приложение, предупреждающее о террористической атаке.
Ранее в офисе Международного валютного фонда (МВФ) в Париже произошел взрыв. Он произошел, когда один из сотрудников попытался вскрыть конверт, который доставила почтовая служба. Один человек пострадал.