Սիրիայի կառավարությունը կոչ է արել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին հասնել նրան, որ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան ավիահարվածներ չհասցնի Եփրատի ամբարտակներին:
«Ամբարտակների փլուզման հետևանքով կարող են քաղաքներ և գյուղեր ջրի տակ անցնել՝ սպառնալիքի տակ դդնելով հազարավոր մարդկանց կյանքը»,-ասվում է ՄԱԿ-ում Սիրիայի առաքելության ժամանակավոր հավատարմատար Մունզեր Մունզերի նամակում:
«Սիրիան կոչ է անում ՄԱԿ ԱԽ-ին կատարել իր պարտավորությունները միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման ոլորտում: Կոչ ենք անում շտապ միջոցներ ձեռնարկել՝ ձերբազատելով տարածաշրջանը աղետից»,-ասվում է ուղերձում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՆ-ն 2014-ից ի վեր առանց Դամասկոսի հետ համաձայնեցման ավիահարվածներ է հասցնում «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում: Ըստ պաշտոնական տվյալների, երկրում այժմ մոտ 900 ԱՄՆ զինվորական կա, որոնք աջակցում են տեղի ուժերին ահաբեկչության դեմ պայքարում:

Правительство Сирии призвало генерального секретаря ООН Антониу Гутерреша добиться прекращения авиаударов по плотинам на реке Евфрат со стороны международной коалиции во главе с США.
«Уничтожение этих плотин, которые стали объектами авиаударов, смоет и затопит города и деревни, поставив под угрозу жизни сотен тысяч человек, живущих в этих районах», — говорится в письме временного поверенного в делах миссии Сирии при ООН Мунзера Мунзера, которое направлено генсеку организации и в Совбез, передает РИА Новости.
Дипломат отметил, что Сирия призывает Совбез ООН «исполнить свои обязательства по сохранению международного мира и безопасности и предпринять срочные меры, избавив регион от надвигающейся катастрофы».
США наносят удары по позициям «Исламского государства» в Сирии с 2014 года, при этом операция проводится без согласия Дамаска. По официальным данным, сейчас в стране находятся около 900 американских военных.