Բուլղարիայի կառավարությունը հետ է կանչել դեսպանին Թուրքիայից: Այդ մասին ասվում է Բուլղարիայի ԱԳՆ կայքում:
Դեսպանին հետ են կնաչել երկրների միջև լարվածության աճի ֆոնին, ինչը կապված է Բուլղարիայում խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացին Թուրքիայի միջամտության հետ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Մարտի 7-ին Բուլղարիայի ԱԳՆ էր կանչվել Թուրքիայի դեսպան Սուլեյման Գյոկչեն, որին բողոք է հայտնվել Անկարայի գործողությունների վերաբերյալ:
Թուրքիայի և Նիդերլանդների միջև քաղաքական ճգնաժամի խորացման ֆոնին Անկարան հայտարարել է, որ խզում է դիվանագիտական կապերն այդ երկրի իշխանությունների հետ:Իրավիճակի սրման համար առիթ էր հանդիսացել Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեի կողմից թուրք նախարարների քարոզարշավի կազմակերպման արգելքը Ռոտերդամում: Ավելի վաղ ԵՄ-ն հորդորել է Թուրքիային ձեռնպահ մնալ «ավելորդ հայտարարություններից» և գործողություններից Նիդերլանդների հետ կապված սկանդալի ֆոնին:
Ավելի վաղ բելգիական Անտվերպենի նահանգապետ Բարտ դե Վեյվերն արգելել է մարտի 17-ին կայանալիք թուրքերի հանրահավաքն այդ մեծության երկրորդ քաղաքի արվարձանում՝ Բերկեմում:

17 Март 2017 - 08:31 AMT
Правительство Болгарии отозвало посла из Турции для консультаций. Об этом говорится в сообщении на сайте МИД Болгарии.
Отзыв посла произошел на фоне растущей напряженности в отношениях между странами, связанной с обвинениями во вмешательстве Турции в процесс парламентских выборов в Болгарии, передает РБК.
7 марта в МИД Болгарии был вызван посол Турции Сулейман Гокче, которому был выражен протест из-за действий Анкары.
Обвинения во вмешательстве турецкого правительства в парламентские выборы в Болгарии связаны с заявлениями, которые официальные лица Турции делали в отношении участвующих в них партий. В частности, 6 марта министр труда Турции Мехмет Мюезиноглу на встрече с представителями организации болгарских эмигрантов в Стамбуле призвал их голосовать за протурецкую партию ДОСТ. Он отметил, что Турция готова поддерживать ДОСТ и формировать с этой партией «совместное политическое будущее». При этом, как отмечает издание, проживающие в Турции граждане Болгарии смогут повлиять на результаты выборов, поскольку в стране будут открыты специальные участки для голосования за рубежом.