Մոսկվայի քաղաքապետարանը 2017-ին կվերանորոգի հայկական գերեզմանոցի գեղարվեստական արժեք ունեցող շիրմաքարերը: Այդ մասին ասվում է Մոսկվայի քաղաքապետարանի կայքէջում:
«Ընդհանուր առմամբ Մոսկվայի մշակութային ժառանգության օբյեկտների ցանկում 2005 գեղարվեստական շիրմաքար ու մշակութային ժառանգության օբյեկտ համարվող գերեզման կա: Դեպարտամենտը մշտադիտարկում է իրականացնում՝ հետևելով բոլոր հուշարձանների և շիրմաքարերի պահպանությանը»,-ասել է Մոսկվայի քաղաքապետարանի մշակութային ժառանգության դեպարտամենտի ղեկավար Ալեքսեյ Եմելյանովը:
Ակնկալվում է նաև ավելի քան երկու տասնյակ գեղարվեստական շիրմաքարերի վերականգնում քաղաքի այլ գերեզմանոցներում:

18 Март 2017 - 08:43 AMT
Мэрия города Москвы планирует отреставрировать в 2017 году художественные надгробия армянского кладбища российской столицы. Об этом сообщает сайт московской мэрии.
«Всего в реестре объектов культурного наследия города Москвы числится 2005 художественных надгробий и могил, являющихся объектами культурного наследия. Департамент проводит постоянный мониторинг состояния сохранности всех монументов и художественных надгробий», — отметил глава Мосгорнаследия Алексей Емельянов.
Ожидается такжереставрация более двух десятков художественных надгробий на Миусском, Ваганьковском, Армянском кладбищах.