Հունաստանի ոստիկանությունն Աթենքի փոստում 8 ծանրոց է հայտնաբերել, որոնց մեջ կարող է պայթուցիկ լինել: Ինչպես ասել է ոստիկանության ներկայացուցիչը, ծանրոցները հասցեագրված էին եվրոպական երկրների պաշտոնյաների:
Ըստ ոստիկանության, ծանրոցներում պայթուցիկ մեխանիզմ է հայտնաբերվել, որը նման էր Հունաստանից ստացված այն ծանրոցի մեխանիզմին, որը մարտի 16-ին պայթել էր Փարիզում ԱՄՀ աշխատակցուհու ձեռքում: Պայթյունի հետևանքով կինը ձեռքերի և դեմքի թեթև վնասվածքներ է ստացել, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Մարտի 15-ին պայթուցիկ նյութով ծանրոց էր հայտնաբերվել Բեռլինում՝ ԳՀԴ ֆինանսների նախարարությունում: Ոչ ոք չի տուժել: Ենթադրվում է, որ պայթուցիկով ծանրոցները Փարիզ և Բեռլին ուղարկել է հունական ծայրահեղ ձախակողմյան «Հրե օղակների դավադրություն» կազմակերպությունը, որը ստեղծվել է 2008-ին: Նրա անդամներին մեղադրում են բազմաթիվ հրկիզումների և պայթյունների մեջ:
Միջադեպերը տեղի են ունեցել վարկատուների հետ Հունաստանի բանակցությունների վերսկսման շեմին: Այժմ տարաձայնություններ կան Հունաստանին 86 մլրդ եվրոյի հատկացման հարցում՝ ֆինանսական օգնության 3-րդ փաթեթի շրջանակում, որը տրամադրվել էր Աթենքին 2015-ին:

Полиция Греции обнаружила на почте в Афинах восемь посылок, в которых может находиться взрывчатое вещество. Как заявил представитель полиции, посылки были адресованы «чиновникам в европейских странах».
По данным полиции, в посылках был обнаружен взрывной механизм, похожий на тот, что был внутри присланной из Греции посылки, взорвавшейся в руках сотрудницы в офисе Международного валютного фонда (МВФ) в Париже 16 марта. В результате взрыва женщина получила легкие травмы рук и лица, пишет Deutsche Welle со ссылкой на AFP.
15 марта посылка со взрывчатым веществом была обнаружена в федеральном министерстве финансов ФРГ в Берлине. Специалисты технико-криминалистического института доставили опасную находку на участок для производства взрывов на окраине Берлина и изучили ее. Как выяснилось, в коробке находился взрыватель и смесь, используемая для производства пиротехнических средств, которая взорвалась бы при вскрытии посылки. Никто не пострадал.
Предполагается, что отправителем двух посылок в Париж и Берлин была греческая левоэкстремистская организация «Заговор огненных ячеек», которая возникла не позднее 2008 года. Ее участники обвиняются в организации многочисленных поджогов и взрывов.
Нынешние инциденты произошли накануне возобновления переговоров между Грецией и европейскими кредиторами. В настоящее время существуют разногласия по поводу предоставления Греции последнего денежного транша в рамках 3-го пакета финансовой помощи объемом в 86 млрд евро, который был предоставлен Афинам в 2015 году.