ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների սկզբում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև տարաձայնությունները հսկայական էին, այսօր դրանց թիվը հասել է ընդամենը մեկ-երկու հարցի: Նման տեսակետ է հայտնել ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդաշարի ընթացքում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու ԼՂ հակամարտությունը չի լուծվում։
«Ո՞վ ասեց՝ չի լուծվում, ուղղակի բանակցությունները հենց դրա համար են, որ կողմերը փորձում են որքան հնարավոր է ավելի շահեկան դարձնեն իրենց համար, և՛ Հայաստանն է պայքարում, դրա համար, և՛ Ադրբեջանն է, բնականաբար, պայքարում»,- ասել նա։
Խոսելով փոխզիջումների մասին՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ եթե Ադրբեջանը պատրաստ չլիներ փոխզիջումների, ընդհանրապես չէր մասնակցի Մինսկի խմբի աշխատանքներին։
«Երկու կողմն էլ համաձայն են փոխզիջումների, բայց երկու կողմն էլ փորձում է կորզել որքան հնարավոր է շահեկան պայմաններ իր համար։ Սա բնական ընթացք է, այդպես է եղել բոլոր պլանների մեջ՝ և փուլայինի, և՛ փաթեթայինի և ընդհանուր։ Վերջիվերջո, գալիս է մի պահ, որ կողմերն ասում են՝ այո, կամ՝ ոչ»,-ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Հաղորդումը եթեր կհերառձակվի մարտի 21-ի երեկոյան:
ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը գլխավորում է «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության և «Հայաստանի Ժողովրդական» կուսակցության դաշինքի համամասնական ցուցակը:

Had Azerbaijan not been ready for mutual concessions, it wouldn’t be now participating in the OSCE Minsk Group’s work in the first place, former Armenian President, head of Armenian National Congress Levon Ter-Petrosyan said in the teaser for a TV program.
“In the beginning of negotiations over the Nagorno Karabakh (Artsakh) conflict, Armenia and Azerbaijan had major disagreements, while there are only one or two at the moment,” Ter-Petrosyan said.
“Both sides seek to benefit from negotiations.”
Speaking about concessions, the ex-president said Azerbaijan wouldn’t have participated in the peace process if it were not ready for compromise.
Ter-Petrosyan heads the proportional list of Armenian National Congress (ANC)-People's Party of Armenia alliance. Following Ter-Petrosyan are Stepan Demirchyan, Levon Zurabyan, Zoya Tadevosyan, Aram Manukyan and Gagik Jhangiryan.