ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների սկզբում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև տարաձայնությունները հսկայական էին, այսօր դրանց թիվը հասել է ընդամենը մեկ-երկու հարցի: Նման տեսակետ է հայտնել ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդաշարի ընթացքում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու ԼՂ հակամարտությունը չի լուծվում։
«Ո՞վ ասեց՝ չի լուծվում, ուղղակի բանակցությունները հենց դրա համար են, որ կողմերը փորձում են որքան հնարավոր է ավելի շահեկան դարձնեն իրենց համար, և՛ Հայաստանն է պայքարում, դրա համար, և՛ Ադրբեջանն է, բնականաբար, պայքարում»,- ասել նա։
Խոսելով փոխզիջումների մասին՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ եթե Ադրբեջանը պատրաստ չլիներ փոխզիջումների, ընդհանրապես չէր մասնակցի Մինսկի խմբի աշխատանքներին։
«Երկու կողմն էլ համաձայն են փոխզիջումների, բայց երկու կողմն էլ փորձում է կորզել որքան հնարավոր է շահեկան պայմաններ իր համար։ Սա բնական ընթացք է, այդպես է եղել բոլոր պլանների մեջ՝ և փուլայինի, և՛ փաթեթայինի և ընդհանուր։ Վերջիվերջո, գալիս է մի պահ, որ կողմերն ասում են՝ այո, կամ՝ ոչ»,-ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Հաղորդումը եթեր կհերառձակվի մարտի 21-ի երեկոյան:
ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը գլխավորում է «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության և «Հայաստանի Ժողովրդական» կուսակցության դաշինքի համամասնական ցուցակը:

В начале переговоров по урегулированию карабахского конфликта было огромное количество разногласий между Арменией и Азербайджаном, сегодня их число достигло всего одного-двух вопросов. Такое мнение выразил первый президент Армении, лидер АНК Левон Тер-Петросян в эфире телепередачи «Оракаргиц дурс» (Вне повестки) на Общественном телевидении Армении, отвечая на вопрос, почему карабахский вопрос не решается.
«Кто сказал, что не решается? Прямые переговоры именно из-за того, что стороны пытаются сделать их насколько возможно более выгодными для себя, и Армения борется за это, и Азербайджан, естественно, борется. Но вначале этих разногласий было огромное количество, а сейчас их число достигло всего одного-двух вопросов»,- отметил Тер-Петросян.
Говоря о компромиссах, первый президент РА отметил, что если бы Азербайджан не был готов к компромиссам, то вообще не участвовал бы в работах Минской группы ОБСЕ.
«Обе стороны согласны на компромиссы, но обе стороны пытаются извлечь максимально более выгодные для себя условия. Это естественный процесс, так было во всех планах – и в поэтапном, и в пакетном и в общем. В конце концов, приходит такой момент, когда стороны говорят либо да, либо нет», – сказал он.