Ռուսաստանը կմարի ԽՍՀՄ վերջին արտաքին պարտքը՝ $125,2 մլն վճարելով Բոսնիային և Հերցոգովինային:
Ռուսաստանը միջկառավարական համաձայնագիր է կնել Բոսնիայի և Հերցոգովինայի հետ նախկին Հարավսլավիայի Սոցիալիստական Դաշնային Հանրապետության հանդեպ ԽՍՀՄ պարտավորությունների կարգավորման մասին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Սերգեյ Ստորչակը: Վճարելով Բոսնիային՝ Ռուսաստանը կմարի խորհրդային շրջանի վերջին արտաքին պարտքը:
«Գումարը հաշվարկվել է ըստ հուշագրում ամրագրված փոխարժեքի՝ 2003թ. սեպտեմբերի 17-ի դրությամբ: Վերահաշվարկի արդյունքում գումարը կազմել է $125,2 մլն և ենթակա է մարման միանվագ վճարումով համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո 45 օրացուցային օրվա ընթացքում»,-ասել է Ստորչակը, գրում է Ինտերֆաքսը:
Հարավսլավիայի Սոցիալիստական Դաշնային Հանրապետության նախկին հանրապետությունների՝ Խորվաթիայի, Սերբիայի, Չերնոգորիայի, Սլովենիայի և Մակեդոնիայի հետ Ռուսաստանը հաշվարկներն ավարտել է դեռ 2011-2016թթ, ըստ 2003թ. հուշագրի:

Россия подписала межправительственное соглашение с Боснией и Герцеговиной об урегулировании обязательств СССР перед бывшей Социалистической Федеративной Республикой Югославия. Об этом сообщил журналистам замминистра финансов Сергей Сторчак. Рассчитавшись с Боснией, Россия закроет последний советский внешний долг, пишет «Интерфакс».
«Соглашением, которое мы сегодня подписали, предусмотрен пересчет клиринговой задолженности в доллары США по курсу, использованному в меморандуме (от 17 сентября 2003 года – ред.). В результате пересчета сумма обязательств РФ перед Боснией и Герцеговиной составляет $125.2 млн и подлежит погашению единовременным денежным платежом в течение 45 календарных дней с даты вступления соглашения в силу», – сообщил Сторчак.
С другими государствами бывшей СФРЮ – Хорватией, Сербией, Черногорией, Словенией и Македонией – Россия в соответствии с меморандумом 2003 года расплатилась в 2011-2016 годах. Босния и Герцеговина оставалась единственной страной из числа кредиторов СССР, задолженность перед которой оставалась непогашенной.