Մեծ Բրիտանիայի գանձապետարանի կանցլեր Ֆիլիպ Հեմմոդնը չի ընդունում Brexit-ի համար 50 մլրդ ֆունտ վճարելու Եվրամիության պահանջը: Կառավարության անդամները կտրականապես դեմ են այդքան մեծ գումար վճարելուն և մտադիր են սահմանափակել 3 մլրդ ֆունտով: Ինչպես հայտարարել է կանցլերը, Բրյուսելը բարձրացրել է ակնկալվող վճարների չափերը Մեծ Բրիտանիայի հետ բանակցությունների շեմին, գրում է Lenta.ru-ն The Telegraph- վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից դուրս գալու դիմաց 50-60 մլրդ եվրո պետք է վճարի: Այդ գումարը ներառում է մուծումները համաեվրոպական բյուջե ըստ նախկինում ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունների՝ ներառյալ կենսաթոշակային փոխանցումները ԵՄ-ում աշխատող բրիտանացիներին: ԵՄ-ն մտադիր է ամբողջ գումարը պահանջել մինչ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից:
ԵՄ կազմից դուրս գալու հանրաքվեն տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայում 2016-ի հունիսի 23-ին: Քվեարկածների կեսից ավելին կողմ է արտահայտվել դուրս գալուն: Համապատասխան օրենքը հավանություն է ստացել խորհրդարանում մարտի 14-ին: 2 օր անց օրենքը ստորագրել է թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը:

Канцлер казначейства Великобритании Филип Хэммонд не признает требования Брюсселя выплатить 50 миллиардов фунтов за выход государства из Евросоюза.
Члены кабинета министров категорически против выплаты столь крупной суммы за Brexit и намерены ограничить ее тремя миллиардами фунтов. Как заявил канцлер, Брюссель завысил размер ожидаемых выплат в преддверии переговоров с Великобританией, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Telegraph.
Ранее появилась информация, что выход страны из Европейского союза будет стоить ей от 50 до 60 миллиардов евро. Эта сумма включает в себя выплаты в общеевропейский бюджет с соответствии с ранее взятыми финансовыми обязательствами Лондона, включая пенсионные отчисления работающим в ЕС британцам. ЕС планирует потребовать выплаты всей суммы до выхода Великобритании из межгосударственного объединения.
Референдум о выходе страны из ЕС состоялся 23 июня 2016 года. Более половины проголосовавших поддержали Brexit. Закон, позволяющий главе правительства Терезе Мэй начать процедуру выхода Великобритании из ЕС, был одобрен парламентом 14 марта и через два дня подписан королевой Елизаветой II.