Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը կշարունակի հարվածներ հասցնել Սիրիայի տարածքին, ինչի մասին իրազեկվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Եթե կա օպերատիվ կատարման հնարավորություն և առկա են հետախուզության տվյալները, մենք գրոհելու ենք, և դա շարունակվելու է»,-ասել է Նեթանյահուն Չինաստան իր այցի ընթացքում ճեպազրույցում անդրադառնալով Պուտինի հետ իր խոսակցությանը: Ըստ նրա, ՌԴ-ն Սիրիայում Իսրայելի գործողությունների համար սահմանափակումներ չի արել:
Ավելի վաղ լիբանանյան «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Սիրիայի ՀՕՊ ուժերը խոցել են Իսրայելի անօդաչու սարքերից մեկը: Ըստ հեռուստաալիքի, անօդաչու սարքը խախտել էր Սիրիայի օդային տարածքը Էլ Քունեյթրա գավառում: Իսրայելի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ անօդաչուն ընկել է Սիրիայի տարածքում, սակայն չի խոցվել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իսրայելի ավիացիան գնդակոծվեց ցամաքից, երբ թիրախներ էր գրոհում Սիրիայի տարածքում: Այն ժամանակ սիրիական բանակը հայտարարեց, որ խոցվել է ինքնաթիռներից մեկը: Իսրայելն իր հերթին հերքում է դա և պնդում, որ հրթիռներից մեկը վնասազերծվել է ՀՕՊ համակարգով:
Մեկնաբանելով տեղի ունեցածը՝ Իսրայելի ՊՆ ղեկավար Ավիգդոր Լիբերմանն հայտարարեց, որ առաջիկայում ևս կասեցվելու են զենքի մատակարարումները լիբանանյան «Հեզբոլլահին»՝ սպառնալով ոչնչացնել Սիրիայի ՀՕՊ գումարտակները, եթե դրանք կրկին կրակ բացեն ինքնաթիռների ուղղությամբ:

22 Март 2017 - 06:53 AMT
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль продолжит наносить удары по целям на территории Сирии, о чем он уведомил президента России Владимира Путина.
«Если есть возможность оперативного исполнения и данные разведки – мы атакуем, и это будет так продолжаться», – сказал Нетаньяху на брифинге в ходе своего визита в Китай о своем разговоре с Путиным. По его словам, Россия не устанавливала для Израиля ограничений по действиям в Сирии., пишет РИА Новости со ссылкой на издание «Маарив».
Ранее СМИ сообщали, что системы противовоздушной обороны Сирии вечером 20 марта сбили один из бесплотных летательных аппаратов (БПЛА) Израиля на юго-западе страны. По информации телеканала, разведывательный беспилотник был поражен сирийскими военными после того, как нарушил воздушное пространство арабской республики в провинции Эль-Кунейтра.
Представитель Армии обороны Израиля, что израильский беспилотник упал накануне на территории Сирии, но не потому что был сбит.
В ночь на 17 марта израильская авиация была обстреляна с земли после того, как атаковала цели на территории САР. Тогда сирийская армия заявила, что зенитчикам удалось сбить один из самолетов, участвовавших в налете. Израильтяне, в свою очередь, отрицают наличие потерь и говорят, что одна из сирийских ракет была перехвачена системой ПРО. Целью удара они назвали колонну с оружием для бойцов ливанского движения «Хезболлах», которые сражаются на стороне президента Башара Асада.
Комментируя произошедшее, министр обороны Израиля Авигдор Либерман 19 марта заявил, что будет и впредь пресекать поставки оружия «Хезболлах», а также пригрозил уничтожать батареи ПРО Сирии, если те вновь откроют огонь по самолетам, задействованным в выполнении этой задачи.