«Ռոսսելխոզնադզորը» մտադիր չէ չեղարկել Թուրքիայից սննդամթերքի ներկրման գործող սահմանափակումները: Այդ մասին հայտարարել է գերատեսչության մամուլի քարտուղար Յուլիա Մելանոն:
Մարտի սկզբին հրապարակվել է ՌԴ կառավարության որոշումը, ըստ որի հանվեցին Թուրքիայից սոխի, ծաղկակաղամբի, աղի, մաստակի և մեխակների ներկրման սահմանափակումները: Արգելքի տակ է մնում սառեցված մսի և թռչնամսի, թարմ և սառեցված լոլիկի, վարունգի, թարմ խաղողի, խնձորի, տանձի, ելակի և մորու ներկրումը:
«Ռոսսելխոզնադզորը» չի դիտարկում թուրքական մթերքի գծով եղած սահմանափակումների չեղարկման հարցը»,-ասել է Մելանոն, հայտնում է «Իզվեստիա» թերթը:
ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարությունում նշել են, որ «թուրքական բանջարեղենի և մրգի ներկրման սահմանափակումների ամբողջական կամ մասնակի չեղարկումը պետք է քննարկվի թուրքական կողմից ռուսական արտադրանքի հարցում սահմանափակումների չեղարկմանը զուգահեռ»:
Մարտի 15-ից Թուրքիայի իշխանությունները դադարեցրել են լիցենզիայի տրամադրումը ռուսական ցորենի, եգիպտացորենի և բուսական յուղի ներկրման համար: Դա փաստացի նշանակում է ՌԴ-ից գյուղմթերքի ներկրման էմբարգոյի հաստատում:
Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը հերքում է արգելքի ներմուծումը, սակայն Անկարայում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նախարարությունը հանել է Ռուսաստանն այն երկրների ցանկից, որոնց դեպքում կիրառվում է զրոյական մաքսատուրք:

22 Март 2017 - 07:05 AMT
Россельхознадзор не планирует снимать действующие ограничения на ввоз продуктов из Турции. Об этом сообщила пресс-секретарь ведомства Юлия Мелано.
В начале марта 2017 года было опубликовано постановление правительства РФ, которое снимает запрет на поставки из Турции репчатого лука и лука-шалота, цветной капусты, брокколи, соли, жевательной резинки и гвоздик. Под запретом остаются поставки из Турции замороженного мяса и субпродуктов кур и индеек, свежих и охлажденных томатов, огурцов и корнишонов, свежего винограда, яблок, груш, клубники и земляники.
«Россельхознадзор не рассматривает возможности снятия оставшихся ограничений на ввоз турецких продуктов», — сообщила пресс-секретарь ведомства Юлия Мелано.
В Минсельхозе отметили, что «вопрос полного или частичного снятия ограничений на поставки турецкой плодоовощной продукции на российский рынок должен обсуждаться в увязке со снятием турецкой стороной встречных ограничений в отношении российской продукции», пишет «Известия».
По данным Национальной ассоциации экспортеров сельскохозяйственной продукции (НАЭСП), власти Турции с 15 марта остановили выдачу лицензий на импорт российской пшеницы, кукурузы, подсолнечного шрота и растительного масла. Это означает фактическое установление эмбарго на поставки сельскохозяйственной продукции из РФ.
Министерство экономики Турции опровергло информацию о введении запрета, однако представитель торгпредства РФ в Анкаре сообщил, что министерство исключило Россию из числа стран, по отношению к которым действует нулевая ставка таможенной пошлины.