– Հակամարտությունը շատ լավ էլ լուծվում է: Կողմերը բանակցում են, որ փորձեն լուծումը որքան հնարավոր է ավելի շահեկան դարձնեն իրենց համար: Բայց սկզբում տարաձայնությունները հսկայական էին, այսօր դրանց թիվը հասել է 1-2 կետի:
– Արցախի անկախությունը ճանաչելն Ադրբեջանից կախված չէ. Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը սահմանելու է Մինսկի խմբի համանախագահությունը: Խնդիրը մինչև այժմ չէր լուծվում, որովհետև միջազգային հանրությունը լուրջ ջանքեր չէր գործադրում:Նոր հանգամանքներ կան, որոնք լավատեսություն են ներշնչում, որ առաջիկայում հարցը լուծվելու է:
– Եթե Հայաստանն այսօր վճռականորեն հայտարարի, որ պատրաստ է ստորագրել ներկայացված փաստաթուղթը, Ադրբեջանը չի կարողանա մերժել: Հայաստանն էլ, ըստ էության, չի ասել, որ պատրաստ է ստորագրմանը:
– Ներկայիս առաջարկվող տարբերակը չարյաց փոքրագույնն է: Եթե սա էլ չընդունենք, հաջորդ լուծումն ավելի վատն է լինելու:
– Արցախյան կողմին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու հարցը բանակցային պլանում չկա: Բանավոր խոստումներ են տվել համանախագահները մի քանի անգամ, որ կգա մի էտապ, որից հետո Ղարաբաղը մասնակից կդառնա բանակցություններին: Ես գիտեմ այդ պահը, բայց հիմա չեմ ասի:
– Մենք կարող ենք կոչել տարածքներն ազատագրված, պատմական, սրբազան տարածքներ… նման կատեգորիաներ միջազգային իրավունքում չկան ու չեն լինի: Մենք կարող ենք ասել «ազատագրեցինք», բայց միջազգային հանրությունը դա կոչում է «օկուպացիա», ուրիշ ոչինչ:
– Ադրբեջանի հետ խնդիր չունենք: Մենք 2 վիճաբանող կողմ ենք, որոնք միջազգային ատյան են ներկայացել՝ խնդրի լուծում գտնելու: Ինչ լուծում տվեց ատյանը, և ՀՀ-ն և Ադրբեջանը պարտավոր են ենթարկվել:
– Ադրբեջանն ընդունում է, որ համաձայնագիրը ստորագրող երկրները դառնալու են համաձայնագրի իրականացման երաշխավորը… եթե որևէ խախտում լինի ԼՂՀ տարածքի ու Լաչինի նկատմամբ, ՀՀ-ն կարող է օրինական կերպով միջամտել և թույլ չտալ այդ ոտնձգությունները:
– Ալիևը շատ ռացիոնալ է, որովհետև, ինչ հնարավոր է, կարողանում է պոկել բանակցություններում:
– ՀՀ ժողովուրդը մի բան պետք է պահանջի իշխանությունից՝ լուծել այս խնդիրը: Ինքն է ընտրել, ինքը միայն մի բան պետք է պահանջի` լուծեք խնդիրը, վերջ տվեք մեր դժբախտություններին:
– Ասում ենք՝ համաձայն ենք (ՄԽ առաջարկներին- խմբ.), ՀՀԿ-ն… ըստ էության, համաձայն է, մյուսների մոտ ուղղակի հեքիաթ է: Ընտրողին կոչ կանեի՝ եթե տեսնում եք՝ այդ հարցին «այո» կամ «ոչ» պատասխանը չկա, պետք է այդ կուսակցություններին դեմ քվեարկել, որովհետև եթե Ղարաբաղի հարցը չլուծվի, բոլոր խոստումները դատարկություն են:

-The [Nagorno Karabakh] conflict has a solution but each side holds negotiations in a way to gain more advantages. At the beginning, there were a lot of rifts but currently there are just a couple provisions the sides can’t agree upon.
-Recognition of Artsakh’s independence is not up to Azerbaijan. The status of the republic will be determined in the framework of the OSCE Minsk Group. The problem has not been resolved so far, because the international community didn’t push for it. There are new circumstances which inspire optimism for a soonest solution of the conflict.
-If Armenia says it’s ready to sign the document, Azerbaijan will have no choice. However, Armenia never expressed willingness to do so.
-The proposals on the table are the least evil. If we don’t accept this one, the next one will be much worse.
– Artsakh’s reengagement in the negotiation process is not envisaged yet, although the mediators have several times mentioned such a possibility. I know when it will happen but will not detail it now.
-We can call these territories liberated, historical, sacred and so on; however, the international law doesn’t recognize such wording. We can say “we have liberated them”, but the international community calls it just “occupation”.
-We don’t have a problem with Azerbaijan. We are two conflicting parties, who addressed to the international organizations for a problem solution. Thus, whatever decision these organizations make, Azerbaijan and Armenia will have to accept it.
-Azerbaijan understands that the countries which sign the agreement will become the guarantors of its implementation. If there are violations regarding the territories of NKR and Lachin, Armenia will have the right to interfere.
-Aliyev [President of Azerbaijan] is a rational person and he tries ‘to get a big piece of the pie’
-The people of Armenia must urge the authorities to resolve this problem. The elected power is obliged to out an end to people’s suffering.
-We say we are ready [to accept the OSCE MG proposals], but as a matter of fact, it’s the Republican Party, who is ready. The others have no idea. If a political force doesn’t offer concrete steps to be taken towards the conflict resolution, I would advise the citizens against voting for them, because if this problem is not settled, the other pledges don’t matter.