– Հակամարտությունը շատ լավ էլ լուծվում է: Կողմերը բանակցում են, որ փորձեն լուծումը որքան հնարավոր է ավելի շահեկան դարձնեն իրենց համար: Բայց սկզբում տարաձայնությունները հսկայական էին, այսօր դրանց թիվը հասել է 1-2 կետի:
– Արցախի անկախությունը ճանաչելն Ադրբեջանից կախված չէ. Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը սահմանելու է Մինսկի խմբի համանախագահությունը: Խնդիրը մինչև այժմ չէր լուծվում, որովհետև միջազգային հանրությունը լուրջ ջանքեր չէր գործադրում:Նոր հանգամանքներ կան, որոնք լավատեսություն են ներշնչում, որ առաջիկայում հարցը լուծվելու է:
– Եթե Հայաստանն այսօր վճռականորեն հայտարարի, որ պատրաստ է ստորագրել ներկայացված փաստաթուղթը, Ադրբեջանը չի կարողանա մերժել: Հայաստանն էլ, ըստ էության, չի ասել, որ պատրաստ է ստորագրմանը:
– Ներկայիս առաջարկվող տարբերակը չարյաց փոքրագույնն է: Եթե սա էլ չընդունենք, հաջորդ լուծումն ավելի վատն է լինելու:
– Արցախյան կողմին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու հարցը բանակցային պլանում չկա: Բանավոր խոստումներ են տվել համանախագահները մի քանի անգամ, որ կգա մի էտապ, որից հետո Ղարաբաղը մասնակից կդառնա բանակցություններին: Ես գիտեմ այդ պահը, բայց հիմա չեմ ասի:
– Մենք կարող ենք կոչել տարածքներն ազատագրված, պատմական, սրբազան տարածքներ… նման կատեգորիաներ միջազգային իրավունքում չկան ու չեն լինի: Մենք կարող ենք ասել «ազատագրեցինք», բայց միջազգային հանրությունը դա կոչում է «օկուպացիա», ուրիշ ոչինչ:
– Ադրբեջանի հետ խնդիր չունենք: Մենք 2 վիճաբանող կողմ ենք, որոնք միջազգային ատյան են ներկայացել՝ խնդրի լուծում գտնելու: Ինչ լուծում տվեց ատյանը, և ՀՀ-ն և Ադրբեջանը պարտավոր են ենթարկվել:
– Ադրբեջանն ընդունում է, որ համաձայնագիրը ստորագրող երկրները դառնալու են համաձայնագրի իրականացման երաշխավորը… եթե որևէ խախտում լինի ԼՂՀ տարածքի ու Լաչինի նկատմամբ, ՀՀ-ն կարող է օրինական կերպով միջամտել և թույլ չտալ այդ ոտնձգությունները:
– Ալիևը շատ ռացիոնալ է, որովհետև, ինչ հնարավոր է, կարողանում է պոկել բանակցություններում:
– ՀՀ ժողովուրդը մի բան պետք է պահանջի իշխանությունից՝ լուծել այս խնդիրը: Ինքն է ընտրել, ինքը միայն մի բան պետք է պահանջի` լուծեք խնդիրը, վերջ տվեք մեր դժբախտություններին:
– Ասում ենք՝ համաձայն ենք (ՄԽ առաջարկներին- խմբ.), ՀՀԿ-ն… ըստ էության, համաձայն է, մյուսների մոտ ուղղակի հեքիաթ է: Ընտրողին կոչ կանեի՝ եթե տեսնում եք՝ այդ հարցին «այո» կամ «ոչ» պատասխանը չկա, պետք է այդ կուսակցություններին դեմ քվեարկել, որովհետև եթե Ղարաբաղի հարցը չլուծվի, բոլոր խոստումները դատարկություն են:

– Конфликт очень даже хорошо решается. Стороны ведут переговоры таким образом, чтобы достичь более выгодных условий для себя. В начале различия были огромны, но в настоящее время их число достигло одного двух пунктов.
– Признание независимости Арцаха не зависит от Азербайджана. Статус Нагорного Карабаха определится в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Проблема не была решена, поскольку международное сообщество не прилагало серьезных усилий. Есть новые обстоятельства, которые внушают оптимизм, что вопрос в ближайшее время будет решен.
– Если Армения твердо заявит, что готова подписать документ, Азербайджан не сможет отказаться. По сути, Армения не говорила, что готова подписать.
– Настоящее предложение является меньшим злом. Если не примем это, то следующий вариант решения будет еще хуже.
– Возвращение Арцаха за стол переговоров в планах не предусматривается. Сопредседатели дали словесные обязательства несколько раз, что придет такой этап, после чего Карабах будет самостоятельной стороной на переговорах. Я знаю, когда наступит это время, но сейчас не скажу.
– Мы можем называть эти территории освобожденными, историческими, священными и так далее, но таких категорий в международном праве нет и не будет. Мы можем говорить «освободили», но международное сообщество называет это «оккупацией», и никак иначе.
– У нас нет проблемы с Азербайджаном, мы – две конфликтующие стороны, которые обратились в международные инстанции за решением проблемы. Какое решение предложат инстанции, Армения и Азербайджан обязаны принять.
– Азербайджан принимает, что страны, которые подпишут соглашение, становятся гарантами выполнения этих договоренностей… если будут нарушения в отношении территории НКР и Лачина, Армения будет иметь право вмешаться и не допустить нарушений.
– Алиев (президент Азербайджана Ильхам Алиев – ред.) очень рационален, он старается урвать как можно больше в переговорах.
– Народ Армении должен требовать у властей одно – решить эту проблему. Он сам выбрал их и должен требовать, чтоб власти решили проблему и прекратили его страдания.
– Мы говорим, что согласны (на предложения МГ – ред.), РПА по сути согласна, у остальных просто сказка. Я бы призвал избирателей, если видите, что на данный вопрос нет ответа «да» или «нет», нужно голосовать против данных партий, потому что если карабахский вопрос не решится, все остальные обещания пусты.