Վրաստանում 3 օր շարունակ տարբեր տոնական միջոցառումներ կանցկացվեն ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի չեղարկման պատճառով: Այդ մասին հայտնել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
Մարտի 28-ից Վրաստանի քաղաքացիները կարող են առանց մուտքի արտոնագրի կարճատև ուղևորություններ կատարել Շենգենի գոտու ԵՄ երկրներ՝ զբոսաշրջության, բիզնեսի և հարազատներին այցելությունների նպատակով:
«3 օր՝ մարտի 26-ին, 27-ին և 28-ին հատուկ միջոցառումներ կանցկացվեն: Այս իրադարձությունը երկիրը կտոնի նախատեսված տոնական միջոցառումներով»,,-ասել է Կվիրիկաշվիլին, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Վրաստանի վարչապետը նաև հայտնել է, որ մարտի 28-ին նա կմեկնի Աթենք և Բրյուսել ուսանողների հետ:
«Ես ուսանողների հետ կմեկնեմ Աթենք և Բրյուսել հատուկ միջոցառումով նշելու համար այս կարևորագույն իրադարձությունը, ինչպես նաև երախտագիտություն հայտնելով մեր գործընկերներին»,-ասել է Կվիրիկաշվիլին:
2017-ի փետրվարի 27-ին Խորհուրդը հավանություն է տվել Վրաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ որոշմանը, որով Վրաստանի քաղաքացիները կարող են ԵՄ մեկնել մինչև 90 օր ժամկետով՝ 180 օրվա ընթացքում:

В течение трех дней в Грузии будут проходить различные праздничные мероприятия по случаю задействования безвизового режима. Об этом сообщил премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили.
С 28 марта граждане Грузии смогут без виз совершать краткосрочные поездки в страны Шенгенской зоны с целью туризма, бизнеса и посещения родственников.
«Важно, что в течение трех дней у нас будут специальные мероприятия – 26, 27 и 28 марта. Это событие страна отметить специально запланированными праздничными мероприятиями», — сказал Квирикашвили перед началом заседания правительства, передает «Грузия-online».
Премьер также сообщил, что уже 28 марта вместе со студентами он отправится в европейские города — Афины и Брюссель.
«28 марта вместе со студентами я отправляюсь сначала в древнейшую столицу европейской культуры – Афины, а после в политический центр Европы – Брюссель с тем, чтобы отметить специальным мероприятием это наиважнейшее событие — задействование безвизового режима для Грузии, а также поблагодарить наших партнеров», — сказал Квирикашвили.
27 феврал 2017 года Совет ЕС одобрил введение безвизового режима между странами сообщества и Грузией. Об этом сообщила пресс-служба Совета.