Լոնդոնի ոստիկանությունը հրապարակել է մարտի 22-ին Լոնդոնի կենտրոնում ահաբեկչություն կատարողի անունը: Դա 52-ամյա բրիտանացի Հալիդ Մասուդն է: Նրա գրոհի հետևանքով 4 մարդ է զոհվել, այդ թվում մեկ ոստիկան: Ինքը Մասուդը սպանվել է ոստիկանների կողմից խորհրդարանի շենքի մոտ:
Ըստ Սքոթլենդ Յարդի, Հալիդ Մասուդը ծնվել է Լոնդոնից դեպի հարավ-արևելք գտնվող Քենթ կոմսությունում: Մանկության տարիներին նա կրում էր Ադրիան Էլմս անունը, իսկ վերջին շրջանում ապրել է Բիրմինհեմի շրջանում, հայտնում է BBC-ին:
Ըստ աղբյուրի, ավտոմեքենան, որի օգնությամբ կատարվել է հարձակումը, Մասուդը վարձակալել էր շաբաթվա սկզբին: Մասնագիտություն բաժնում նա նշում էր արել՝ ուսուցիչ, թեև երբեք չի աշխատել որպես ուսուցիչ անգլիական պետական դպրոցներում:
Մեքենան վարձակալելուց մեկ ժամ անց՝ Մասուդը զանգահարել է ընկերություն և հայտնել է, որ մեքենան նրան այլևս պետք չէ: Թե ինչ էր կատարվում դրանից հետո, պարզ չէ մինչև այն պահը, երբ նա հայտնվել է Վեսթմինսթերի կամրջին:
Սքոթլենդ Յարդում հայտարարել են, որ Մասուդի հանդեպ հետաքննություն չի անցկացվել, ահաբեկչական հարձակում գործելու նրա մտադրությունների մասին նախնական տվյալներ չեն եղել: Այնուամենայնիվ, նա հայտնի է եղել ոստիկանությանը՝ նա մի քանի դատապարտում է ունեցել ավազակային հարձակումների համար, այդ թվում ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու, զենք կրելու և հասարակական կարգը խախտելու համար:
Ահաբեկչության հետ կապված հանցագործությունների համար նա երբեք չի մեղադրվել:
Մարտի 22-ին ավտոմեքենան, որի ղեկին ահաբեկիչ էր նստած, վրաերթի է ենթարկել անցորդներին, այդ թվում 3 ոստիկանի: Պատահարը տեղի է ունեցել Լոնդոնի Վեսթմինսթերյան կամրջին: Վարորդը լքել է մեքենան Բրիտանիայի խորհրդարանի շենքի մոտ, իսկ հետո դանակով հարձակվել է քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների վրա և փորձել է ներթափանցել խորհրդարան: Իրավակարգի պաշտպանները ոչնչացրել են հարձակվողին: Ահաբեկչի ձեռքից 3 մարդ է զոհվել, տասնյակ մարդիկ տուժել են:

Лондонская полиция назвала имя человека, напавшего 22 марта на прохожих и полицейских в самом центре Лондона. Это 52-летний британец Халид Масуд. В результате его нападения скончались 4 человека, в том числе один полицейский. Сам Масуд был застрелен полицией у здания парламента.
Согласно Скотленд-ярду, Халид Масуд родился в графстве Кент, к юго-востоку от Лондона – и в детстве его звали Адриан Элмс, – а в последнее время жил в районе Бирмингема. Масуд в последние годы мог также проживать по двум адресам в Лутоне, к северу от британской столицы, и в восточном Лондоне. В Скотленд-ярде говорят, что Халид Масуд был известен под несколькими именами, пишет BBC.
По данным источника, автомобиль, с помощью которого было совершено нападение, Масуд арендовал в начале недели в компании Enterprise на севере Бирмингема. В графе профессия он написал «учитель», хотя никогда не работал учителем в английских государственных школах.
Через час после того, как он взял напрокат автомобиль «Хюндай», Масуд позвонил в компанию и сообщил, что машина ему больше не нужна. Что происходило после этого, остается совершенно не ясным до того момента, когда он появился на Вестминстерском мосту и, двигаясь в северном направлении, стал наезжать на пешеходов.
Как заявили в Скотленд-ярде, «в отношении Масуда в настоящее время не велось никакого расследования, равно как и не было никаких предварительных данных о его намерении совершить террористическое нападение».
«Тем не менее, он был известен полиции, – говорится далее в заявлении, – и у него было несколько приговоров за разбойные нападения, включая тяжелые телесные повреждения, владение оружием и нарушение общественного порядка».
Первый приговор был вынесен Масуду за умышленную порчу имущества в ноябре 1983 года, когда ему было 19 лет. Последний приговор датирован декабрем 2003 года за владение ножом. В преступлениях, связанных с терроризмом, он никогда не обвинялся.
Днем 22 марта Масуд преднамеренно заехал на тротуар на Вестминстерском мосту и стал давить прохожих. Затем он свернул к зданию британского парламента, врезался в ограду Вестминстерского дворца, выскочил из машины и набросился с ножом на безоружного полицейского. Вооруженный полицейский наряд застрелил нападавшего.
Ответственность за это нападение взяла на себя экстремистская группировка «Исламское государство» (ИГ).