Ջոնս Հոփկինսի համալսարանի բժիշկները պարզել են, որ քաղցկեղի հանգեցնող մուտացիաների մեծ մասն առաջանում է ոչ թե վատ բնապահպանական վիճակի և գենետիկ հակվածության, այլ ԴՆԹ տրոհման ժամանակ պատահական սխալների պատճառով: Հետազոտությունը հրապարակվել է Science ամսագրում:
Բժիշկներն իրենց հետազոտության մեջ վերլուծել են քաղցկեղով հիվանդ մարդկանց (քաղցկեղի 32 տեսակ) 6 մայրցամաքի 69 երկրից: Պարզվել է, որ մուտացիաները, որոնք առաջանում են առողջ բջջիների ԴՆԹ ռեպլիկացիայի ժամանակ, որը մի գործընթաց է, որ կատարվում է մարդու կյանքի ամբողջ ընթացքում, կազմում են քաղցկեղ առաջացնող մուտացիաների գրեթե 2/3-ը, գրում է Indicator.ru-ն:
Բոլորին լավ հայտնի է, որ պետք չէ ծխել, չբարձրացնելու համար քաղցկեղի առաջացման ռիսկը: Սակայն, ըստ գիտնականների, քչերը գիտեն, որ ամեն անգամ, երբ տեղի է ունենում ԴՆԹ ռեպլիկացիա, բազմաթիվ գենետիկ սխալներ են առաջանում: Թեև օրգանիզմն ունի այդ սխալներն ուղղելու համակարգ, այն միշտ չէ, որ իդեալական է աշխատում: Հենց այդ սխալներն էլ քաղցկեղ առաջացնող մուտացիաների հզոր աղբյուր են:
Ստացված արդյունքների համաձայն, հարկավոր է ավելի շատ գիտական հետազոտություններ անցկացնել, որոնք ուղղված են քաղցկեղի վաղ ախտորոշման և վաղ միջամտության մեթոդներին, քանի որ զուտ պատահական սխալների պատճառով մուտացիաների առաջացրած քաղցկեղի բուժման համար այդպիսի մոտեցումը կարող է հաջողության միակ շանսը լինել:
Բժիշկները կարծում են, որ բնական գենետիկ սխալների գործոնն այդ հարցում թերագնահատվել է: Սակայն, դա չի նշանակում, որ կարելի է չհետևել առողջությանը և կենսակերպին:

24 Март 2017 - 09:34 AMT
Медики из Университета Джонса Хопкинса выяснили, что большинство мутаций, приводящих к раку, возникает не из-за плохой экологии и генетической предрасположенности, а из-за случайных ошибок при делении ДНК. Исследование опубликовано в журнале Science.
В своем исследовании медики проанализировали геномы и эпидемиологические данные людей, больных раком (32 типа рака), из 69 стран, охватывающих шесть континентов. Оказалось, что мутации, возникающие в ходе репликации ДНК здоровых клеток (процесс, который сопровождает людей в течение всей жизни), составляют почти две трети мутаций, вызывающих рак, пишет Indicator.ru.
Всем хорошо известно, что не следует курить, чтобы не повысить риск возникновения рака. Но, по словам ученых, мало кто знает, что каждый раз, когда происходит репликация ДНК, возникают многочисленные генетические ошибки. Хотя в организме существует система исправления этих ошибок, она не всегда работает идеально. И как раз эти ошибки являются мощным источником мутаций, вызывающих рак.
Полученные результаты подчеркивают, что необходимо проводить больше научных исследований, направленных на методы ранней диагностики рака и раннего вмешательства, так как для лечения рака, который возник исключительно из-за мутаций, полученных из-за случайных ошибок, такой подход может быть единственным шансом на успех.
Медики считают, что вклад этих естественных генетических ошибок был недооценен. Впрочем, это не значит, что можно не следить за своим здоровьем и образом жизни, предупреждают ученые.