Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը հայտարարել է, որ սիրիական Ռաքքա քաղաքի ազատագրման գործողությունն «Իսլամական պետության» գրոհայիններից կսկսվի մոտ ապագայում:
«Դա շատ ծանր ճակատամարտ է լինելու, որը հսկայական նշանակություն կունենա», -հայտարարել է նախարարը, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Մարտի 22-ին հայտնի դարձավ, որ Ռաքքայի գավառում ամերիկյան դեսանտ է իջեցվել: Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր արաբաքրդական կոալիցիայի ղեկավարությունում աղբյուրները հայտնել են, որ գործողությանը մասնակցել է մոտ 100 հատուկջոկատային և SDF-ի մինչև 1000 մարտիկ: Պենտագոնը դեռ չի հաստատել իր զորքերի ներկայությունը: Ըստ ԱՄՆ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, մայոր Ադրիան Ռենքայն-Հալլոուեյի, դեսանտայինները SDF-ից են, իսկ ամերիկացիները պատասխանատու են կրակային ապահովման համար:
Գործողության նպատակն է ռազմավարական նշանակության Տաբակա քաղաքի առումը, որը ԻՊ գրոհայինների ձեռքում է 2013-ից, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող Սաուրային պատնեշի: Դա թույլ կտա դեսանտին միանալ SDF հիմնական ուժերին և սկսել Ռաքքայի գրոհը:

24 Март 2017 - 08:33 AMT
Министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил, что операция по освобождению сирийского города Ракка от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) начнется в ближайшее время.
«Это будет очень тяжелое сражение, которое имеет огромное значение», – заявил министр, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
22 марта стало известно, что в провинции Ракка был высажен американский десант. Источники в руководстве курдско-арабской коалиции «Сирийские демократические силы» (SDF) сообщили, что в операции приняли участие около 100 американских спецназовцев и до тысячи бойцов SDF. Пентагон пока присутствие своих войск не подтверждает: по словам официального представителя Минобороны США майора Адриана Рэнкайна-Галлоуэя, десантированы отряды SDF, а американцы отвечают за огневое прикрытие.
Цель операции — захват стратегически важного города Табка, находящегося в руках боевиков ИГ с 2013 года, и расположенной рядом с ним Саурской плотины. Это позволит десанту соединиться с основными силами SDF и начать штурм Ракки.
Ракка — город на севере Сирии, был захвачен террористами ИГ в 2014 году и считается неофициальной столицей группировки.