Ահաբեկչությունն այնպիսի չարիք է, որը կարող է հայտնվել ցանկացած վայրում: Նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Միր» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում անդրադառնալով Լոնդոնում մարտի 22-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունը:
«Միշտ պետք է զգոն լինել: Պետք է անընդհատ միջոցներ ձեռնարկել: Ես հիանալի հասկանում եմ, որ և՛ Լոնդոնում, և՛ Փարիզում շատ միջոցներ են ծախսվում անվտանգության համար, բայց ահաբեկչությունն իրականում հանցագործություն է, որն անհնար է կանխատեսել: Մի բան է, երբ կա տեսանելի թշնամի: Մեկ այլ բան, երբ փախստականների անվան տակ Եվրոպա կարող են ներթափանցել մարդիկ, որոնք բոլորովին այլ խնդիր ունեն: Դրա դեմ շատ դժվար է պայքարել»,- ասել է Սարգսյանը:
Ավելի վաղ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետ Թերեզա Մեյին՝ մարտի 22-ին Լոնդոնում տեղի ունեցած հարձակման և դրա հետևանքով անմեղ զոհերի ու վիրավորների կապակցությամբ:
Մարտի 22-ին ավտոմեքենան, որի ղեկին ահաբեկիչ էր նստած, վրաերթի է ենթարկել անցորդներին, այդ թվում 3 ոստիկանի: Պատահարը տեղի է ունեցել Լոնդոնի Վեսթմինսթերյան կամրջին: Վարորդը լքել է մեքենան Բրիտանիայի խորհրդարանի շենքի մոտ, իսկ հետո դանակով հարձակվել է քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների վրա և փորձել է ներթափանցել խորհրդարան: Իրավակարգի պաշտպանները ոչնչացրել են հարձակվողին:

24 Март 2017 - 09:07 AMT
Терроризм – это такое зло, которое может появиться в любом месте, и совершение теракта невозможно предугадать. Такое мнение выразил президент Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу «Мир», комментируя теракт в Лондоне.
«Терроризм – это такое зло, которое может появиться в любом месте. Поэтому все время нужно быть бдительным. Все время предпринимать меры. Я прекрасно понимаю, что и в Лондоне, и в Париже много средств тратится на безопасность, но это на самом деле преступление, совершение которого невозможно предугадать. Одно дело, когда есть видимый враг. Другое дело, что под именем беженцев в Европу могут просочиться люди, у которых задача совсем другая. Против этого бороться очень сложно», – отметил президент Армении.
Ранее Серж Саргсян выразил соболезнования премьер-министру Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Терезе Мэй в связи с трагическими последствиями ужасающего нападения, совершенного 22 марта в центре Лондона.
«В эту трудную минуту адресую свои искренние соболезнования и поддержку дружественному народу и правительству Британии, подтверждая солидарность Армении в борьбе с любым проявлением насилия и терроризма», – говорится в телеграмме Саргсяна.
Днем 22 марта 52-летний британец Халид Масуд на внедорожнике врезался в прохожих на Вестминстерском мосту, а затем с ножом напал на полицейских, охранявших британский парламент. Он был убит. Ответственность за теракт взяли на себя террористы «Исламского государства». От полученных в момент нападения ран умер полицейский и двое прохожих. Еще один пострадавший умер в ночь на 24 марта в больнице.