Ապրիլի 3-ից Թբիլիսիի փողոցներում հատուկ տեսուչներ կհայտնվեն, որոնք լիազորված կլինեն տուգանելու ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց չսահմանված վայրերում կենցաղային աղբ նետելու համար:
Հաջորդ շաբաթվանից սկսվելու է տեսուչների նախապատրաստումը, նրանք հետիոտնային շրջայցեր կկատրեն, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Ապրիլի 3-ից և հաջորդ 2 շաբաթում տեսուչները կիրազեկեն բնակչությանը՝ կոչ անելով նետել աղբը աղբամանները: Նրանց կպատմեն քաղաքի մաքրությունը չպահպահնելու համար սահմանված տուգանքների մասին:
Հայաստանում ևս տուգանքներ են սահմանված աղբը նետելու համար, սակայն դրանք չեն գործում: Ֆիզիկական անձանց համար տուգանքը 30-50.000 դրամ է, իրավաբանականների համար՝ 100-200.000 դրամ:

24 Март 2017 - 12:37 AMT
С 3 апреля на улицах Тбилиси появятся специальные инспекторы столичной службы надзора «Тбилсервисгруп», которые уполномочены штрафовать физических и юридических лиц за разбрасывание бытового мусора и другого вида отходов в неположенном месте.
Как сообщили в мэрии Тбилиси, в главном офисе «Тбилсервисгруп» 23 марта состоялась встреча с инспекторами. Со следующей недели начнется их подготовка для осуществления пешеходных рейдов, пишет «Грузия-Online».
С 3 апреля и в последующие две недели инспекторы будут информировать население на улицах, призывать граждан выбрасывать мусор в урны и рассказывать им о предстоящих санкциях за нарушение чистоты в городе.
В Армении тоже существует система штрафов за разбрасывание мусора в неположенном месте, но она не работает: для физических лиц штраф составляет 30-50 тысяч драм, для юридических – 100-200 тысяч драм.