95 տարեկանում վախճանվել է վաստակավոր փորձարկող օդաչու, Խորհրդային Միության հերոս, ավիացիայի գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Միկոյանը: Վերջին հրաժեշտի վայրն ու օրը դեռ հայտնի չեն, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ստեփան Միկոյանը ծնվել է 1922թ. հուլիսի 12-ին ԽՍՀՄ Գերագույն Խորհրդի ապագա նախագահ Անաստաս Միկոյանի ընտանիքում: Ավարտել է Կաչինսկի Ա․ Մյասնիկյանի անվան կարմրադրոշ ռազմանավիացիոն դպրոցը, Ն․ Ժուկովսկու անվան ռազմաօդային ինժեներական ակադեմիան (1951)։ Որպես օդաչու, ավագ օդաչու, ապա օղակի հրամանատար մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմին (Արևմտյան, Դոնի, Հյուսիսարևմտյան ռազմաճակատներում, Մոսկվայի սահմանապահ զորքերի կազմում)։ 1951-ից՝ ռազմական փորձարկող օդաչու, 1959 թվականից՝ կործանիչ ինքնաթիռների ավագ փորձարկող օդաչու։
Միկոյանը 23 տարի փորձարկել է «ՄիԳ» ինքնաթիռները: ՄիԳ-25-ի պետական փորձարկումների համար նա 1975-ին արժանացել է Խորհրդային Միության հերոսի կոչման:
1978-ից հետո Միկոյանը եղել է Մոսկվայի ավիացիոն փորձարկումների «Մոլնիա» կոնստրուկտորական բյուրոյի գլխավոր կոնստրուկտորի տեղակալը: Մասնավորապես, Միկոյանը եղել է «Բուրան» տիեզերանավի պատասխանատուն 1988-ին:

24 Март 2017 - 13:20 AMT
Умер заслуженный летчик-испытатель, Герой Советского Союза генерал-лейтенант авиации Степан Микоян. Летчик-испытатель скончался на 95-м году жизни. Дата и место прощания с ним пока не определены, пишет РБК.
Степан Микоян родился 12 июля 1922 года в семье будущего председателя президиума Верховного Совета СССР Анастаса Микояна. Старший сын одного из высших сановников СССР, выпускник Качинской военной авиационной школы в годы Великой Отечественной войны служил летчиком. В 1942 году он был награжден орденом Красного Знамени. Закончил войну в звании капитана на должности командира звена истребительного полка.
В 1951 году Микоян перешел на летно-испытательную работу в НИИ ВВС, где 23 года испытывал самолеты марки «МиГ». За проведение государственных испытаний МиГ-25 в 1975 году он был удостоен звания Героя Советского Союза.
После 1978 года Микоян был заместителем главного конструктора московского НПО «Молния» по летным испытаниям. В частности, он был одним из ответственных за полет космического корабля «Буран» в 1988 году. Был удостоен звания «Заслуженный летчик-испытатель СССР».