Փարիզի Կյուրիի ինստիտուտի և այլ հետազոտական հաստատությունների գիտնականները սովորեցրել են շներին հոտառությամբ որոշել կրծքագեղձի քաղցկեղի առկայությունը: Ըստ Kdog նախագծի, հաջողվում է արդյունքի հասնել գրեթե 100 տոկոսում:
Ընդամենը 6 ամսվա վարժանքից հետո գերմանական հովվաշները սովորել են 100 տոկոս ճշգրտությամբ հայտնաբերել կրծքագեղձի քաղցկեղը: Տեխնիկան պարզ է, միևնույն ժամանակ մատչելի նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ դժվար է մամոգրաֆիա գտնել: Գիտնականները որպես հիմք ընդունել են այն ենթադրությունը, որ կրծքագեղձի հիվանդ բջիջն այլ հոտ ունի առողջ բջիջների համեմատ, իսկ դա նշանակում է, որ շները կկարողանան տարբերություններ գտնել, գրում է Vladtime-ը:
Մասնագետները վերցրել են 31 հիվանդի կրծքագեղձի վիրակապման համար օգտագործված վիրակապերն ու սովորեցրել են հովվաշներին տարբերել քաղցկեղով վնասված կրծքագեղձն առողջից: 6-ամսյա վարժանքից հետո շներին որոշել են փորձել և առաջարկել են նմուշներ գտնել մեկ այլ 31 հիվանդի մոտ:
Վիրակապերից յուրաքանչյուրը դրվել է մեծ կոնով տուփի մեջ, որպեսզի շունը կարողանա հոտոտել: Ընդհանուր առմամբ այդպիսի 4 տուփ կար՝ 3 առողջ կանանց վիրակապերով, մեկը՝ հիվանդ: Առաջին փուլում շները կարողացան 31-ից 28 դեպք հայտնաբերել՝ 90 տոկոսը, տուփերի մոտ արագ անցնելու դեպքում: Երկրորդ փուլումը արդյունքը 100-տոկոսանոց էր, քանի որ շներին թույլ էին տվել նստել տուփի մոտ և հոտոտել:
Հաջորդ քայլը կլինի կլինիկական հետազոտությունը մեծաքանակ հիվանդների մասնակցությամբ, սակայն առայժմ գիտնականների թիմը ֆինանսավորում է փնտրում: Այլ փորձագետներ աշխատում են քաղցկեղի տարբեր տեսակների տարբերակման վրա ըստ հոտի:

Dogs can sniff out cancer from a piece of cloth which had touched the breast of a woman with a tumour, researchers said Friday, March 24, announcing the results of an unusual, but promising, diagnostic trial, AFP reports.
With just six months of training, a pair of German Shepherds became 100-percent accurate in their new role as breast cancer spotters, the team said.
The technique is simple, non-invasive and cheap, and may revolutionise cancer detection in countries where mammograms are hard to come by.
"In these countries, there are oncologists, there are surgeons, but in rural areas often there is limited access to diagnostics," Isabelle Fromantin, who leads project Kdog, told journalists in Paris.
This means that "people arrive too late," to receive life-saving treatment, she added. "If this works, we can roll it out rapidly."
Working on the assumption that breast cancer cells have a distinguishing smell which sensitive dog noses will pick up, the team collected samples from 31 cancer patients.
These were pieces of bandage that patients had held against their affected breast.
With the help of canine specialist Jacky Experton, the team trained German Shepherds Thor and Nykios to recognise cancerous rags from non-cancerous ones.
"It is all based on game-playing" and reward, he explained.
After six months, the dogs were put to the test over several days in January and February this year.
This time, the researchers used 31 bandages from different cancer patients than those the dogs had been trained on.
One bandage was used per experiment, along with three samples from women with no cancer.
Each bandage was placed in a box with a large cone which the dogs could stick their noses into, sniffing at each in turn — four boxes per test.
The exercise was repeated once with each sample, meaning there were 62 individual responses from the dogs in all.
In the first round, the dogs detected 28 out of the 31 cancerous bandages — a 90-percent pass rate, the researchers announced.
On the second try, they scored 100 percent — sitting down in front of the box containing the cancerous sample with their muzzle pressed deep into the cone.