Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին ընդդիմադիր միավորված «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF), որոնք գործում են ԱՄՆ աջակցությամբ, կարևոր հաղթանակ են տարել:
Սիրիայում «Իսլամական պետության» վերջին խոշոր հենակետը համարվող Ռաքքայի ուղղությամբ հարձակման արդյունքում «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF) գրավել են ռազմական Տաբկա օդանավակայանը, որը 2014-ից ի վեր ջիհադականների ձեռքում էր: Այդ մասին հայտնել է SDF ներկայացուցիչը: Նա նաև պատմել է, որ այժմ օդանավակայանի տարածքում ականազերծում է իրականացվում: Օդանավակայանը գտնվում է Ռաքքայից դեպի 50 կմ հեռավորության վրա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Տաբկա օդանավակայանում ռազմական գործողության հաջողությունը թույլ է տվել SDF-ին, որի կազմում են քրդական և արաբական ջոկատներ, կտրել Ռաքքայից տանող ուղիներն արևմտյան ուղղությամբ:
Գրոհայինները պահում են Ռաքքան 2013-ից: Կառավարական զորքերը մի քանի անգամ փորձել են հետ նվաճել քաղաքը, սակայն, անհաջող: Ըստ փորձագետների գնահատականների, այժմ այնտեղ կարող են տեղակայված լինել 3-4 000 գրոհայիններ:

Оппозиционное президенту Сирии Башару Асаду объединение «Силы демократической Сирии» (SDF), действующее при поддержке США, одержало важную победу.
При наступлении на последний крупный оплот террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в Сирии – город Ракка -бойцы SDF сумели занять военный аэродром Табка, который с 2014 года находился под контролем джихадистов. Об этом сообщил 26 марта представитель SDF. Он также рассказал, что сейчас на территории аэродрома проводится разминирование. Аэродром находится в 50 километрах к западу от Ракки, пишет Deutsche Welle.
Успех во время военной операции на аэродроме Табка позволил SDF, в которое входят курдские и арабские отряды, отсечь пути сообщения из Ракки в западном направлении.
Боевики удерживают Ракку с 2013 года. Правительственные войска несколько раз пытались отбить город, но безуспешно. По оценкам экспертов, сейчас там могут базироваться от трех до четырех тысяч боевиков.