Մահմեդական բնակչության ներքին ծայրահեղականացումը Եվրամիության ամենամեծ խնդիրներից մեկն է, որի հետ բախվում են անդամ երկրների իշխանություններն ահաբեկչության դեմ պայքարում: Այդ մասին հայտարարել է ներքին գործերի, միգրացիայի և քաղաքականության գծով հանձնակատար Դիմիտրոս Ավրամոպուլոսը:
«Ներքին ծայրահեղականացումը, իսկ մենք քննարկելու ենք դա, ամենամեծ խնդիրներից մեկն է, որոնց հետ մենք բախվում ենք»,-ասել է նա լրագրողներին Բրյուսելում, որտեղ մասնակցելու է ԵՄ անդամ 28 երկրի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը:
Ըստ եվրոպացի փորձագետների, Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների գրոհայինների կողմից ԵՄ մոտ 3000 քաղաքացի է կռվում:
Փորձագետները նշում են, որ եթե 15 տարի առաջ ահաբեկիչները մտավորականների էին անդամագրում, ուսանողների, կրոնական առաջնորդների, ապա հիմա եվրոպացի իսլամիստների մոտ մեկ երրորդը քրեական անցյալով անձինք են, որոնք հակված են բռնության ու արկածախնդրության:

27 Март 2017 - 10:39 AMT
Внутренняя радикализация мусульманского населения является одной из самых больших проблем для Евросоюза, с которой сталкиваются национальные власти в процессе борьбы с терроризмом. Об этом заявил еврокомиссар по внутренним делам, миграции и гражданству Димитрос Аврамопулос.
«Внутренняя радикализация, а мы будем это обсуждать, является одной из самых главных проблем, с которыми мы сталкиваемся», — сказал он журналистам в Брюсселе по прибытии на встречу глав МИД 28 стран-членов ЕС, передает РИА Новости.
По данным европейских экспертов, в Сирии на стороне боевиков террористических группировок воюют около 3000 граждан ЕС. Эксперты отмечают, что если 15 лет назад террористы вербовали интеллектуалов, студентов, религиозных лидеров, то в настоящее время около трети европейских исламистов — это люди с криминальным прошлым, склонные к насилию и авантюризму.