Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներ փորձում են տապալել Սիրիայում ճգնաժամի խաղաղ և քաղաքական կարգավորման հարցում նշմարող պայմանավորվածությունները: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայում գործող քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) ներկայացուցիչ Հալեդ Իսան:
«Հենց որ մեծ երկրները ինչ-որ լուծումներ են գտնում երկրում իրավիճակի քաղաքական հանգուցալուծման համար, հայտնվում են տարածաշրջանային ծայրահեղական ուժեր, որոնք ձախողում են դա: Օրինակ՝ Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Քաթարը»,-ասել է Իսան՝ պատասխանելով Ժնևում բանակցությունների մասին հարցին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ քուրդ քաղաքական գործչի, Սիրիային ոչ թե կրոնական կամ դավանանքային զարգացում է պետք, այլ համազգային գաղափար, որը հաշվի կառնի Սիրիայի բոլոր բնակիչների շահերը:
«Խճանկարը, երբ բոլորը գոյակցում են, այն է, ինչ չի ցանկանում Թուրքիան…այժմ Թուրքիայի նախագահն իրեն մահմեդական եղբայրների խալիֆ է պատկերացնում: Ուշադրություն դարձրեք նրա վերջին հայտարարություններին Եվրոպայի հասցեին»,-ասել է Իսան:
Մինչդեռ օրերս հայտնի դարձավ, որ ռուսական կողմն ու քրդական ջոկատները համատեղ պայքարի մասին համաձայնագիր են ստորագրել: Խմբավորման ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել մարտի 20-ին: ՌԴ ՊՆ-ն Սիրիայի տարածքում քրդական ինքնապաշտպանական ջոկատների համար ուսումնական կենտրոն կստեղծի: Անկարան հայտարարել է, թե ակնկալում է, որ Մոսկվան քայլեր կձեռնարկի սիրիացի քրդերի՝ «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) գրասենյակը փակելու ուղղությամբ:

28 Март 2017 - 07:15 AMT
Ряд стран Ближнего Востока пытаются сорвать договоренности, наметившиеся в переговорах по мирному и политическому урегулированию кризиса в Сирии. Об этом заявил по телефону представитель сирийской курдской партии «Демократический союз» (PYD) Халед Иса.
«Как только большие страны доходят до каких-то решений по политическому мирному решению в стране, появляются региональные радикальные силы, которые срывают. К примеру Турция, Саудовская Аравия и Катар», — сказал Иса, отвечая на вопрос о переговорах в Женеве, передает РИА Новости.
По словам курдского политика, в Сирии необходимо развивать не религиозную или конфессиональную, а общенациональную идею, которая будет учитывать интересы всех проживающих в САР.
«Мозаика, где все друг с другом существуют — это то, чего не хочет Турция… сейчас президент Турции видит себя халифом «Братьев-мусульман». Обратите внимание на его последние заявления даже в адрес Европы», — сказал Иса, передает РИА Новости.
Он подчеркнул необходимость создания народного единства в Сирии, но выразил сожаление, что это в Сирии этого нет.
Предыдущий раунд межсирийских переговоров прошел в Женеве в конце февраля 2017 года — начале марта. Пока у оппозиции нет единой делегации, которая смогла бы выступать партнером по диалогу с представителями Дамаска. Состоявшиеся встречи касались лишь формата и процедуры дальнейших дискуссий.