Ընտրությունների նախաշեմին սրվել է պայքարը առաջատար կուսակցությունների ՝ «Ծառուկյան» դաշինքի (22%) և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (21%) միջև:
Ըստ Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնի (ՀԿՈՒՀԿ/ВЦИОМ) հարցման, դաշինքի և կուսակցության վարկանիշները գործնականորեն հավասարվել են, իսկ ՀՀԿ-ն զգալիորեն ավելացրել է իր մասին տեղեկացվածությունը (44%-ից հասնելով 57%-ի):
Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնը (ՀԿՈՒՀԿ/ВЦИОМ) ներկայացրել է գալիք խորհրդարանական ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ տիրող հասարակական- քաղաքական իրավիճակի մասին Հայաստանի Հանրապետության բնակիչների շրջանում իրականացված հարցման արդյունքները: Գալիք ընտրություններում ընտրողների մեծամասնությունն ուղղորդվելու է թեկնածուի անձով (79%), այլ ոչ թե վերջինիս՝ այս կամ այն կուսակցական կառույցներին հարելու փաստով:
Մեծամասնության համար կատարյալ թեկնածուն «փորձով հարուստ և բանակցելու ունակությամբ օժտված երիտասարդ ռեֆորմիստն է»:
Եթե հաշվարկենք կուսակցությունների վարկանիշերն ըստ յուրաքանչյուր ընտրատարածքի թեկնածուների ունեցած աջակցության, ապա ՀՀԿ-ն զբաղեցնում է առաջին տեղը: Կշռված տվյալների հիման վրա, երբ կուսակցությունների և դաշինքների վարկանիշները հաշվարկվում են ընտրություններին մասնակցողների և կողմնորշվածների թվից, հաշվի առնելով առաջադրված թեկնածուներին հայտնած նախապատվությունները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հավաքում է 44%, իսկ «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 36%:
Առաջին հարցումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում փոքր կուսակցությունների Ազգային Ժողովում հայտնվելու հնարավորությունները փոխվել են:
Համաձայն նոր տվյալների՝ 5%-ով ընտրական անցումային շեմը հաղթահարում է «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը», ընտրական անցումային շեմի հաղթահարման եզրին են գտնվում (դաշինքների համար շեմը կազմում է 7 %) «Ելք» դաշինքը և «Հայկական Վերածնունդ» կուսակցությունը:
Խիստ քաղաքականացված տրամադրությունների բարձր մակարդակը և դեռևս որոշում չկայացրած մեծ թվով ընտրողների փաստը վկայում են ընթացիկ վարկանիշային դասավորվածության հնարավոր փոփոխականության մասին:
«Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական պոտենցիալը հիմնվում է Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ վստահության բարձր կայուն մակարդակով (87%): Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը մեծ աջակցություն է ցուցաբերում կառավարության ներկա ղեկավար Կարեն Կարապետյանը (84%), որի վարած գործունեությունը հարցվողների 72%-ը դրական է գնահատում:
«Ելք» դաշինքը նույնպես ուժեղ առաջնորդ ունի՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի (59%):
Ընտրությունների նախաշեմին կարելի է արձանագրել ընդհանուր մթնոլորտի խիստ քաղաքականացում. ազգաբնակչության երեք քառորդը հետևում է քարոզարշավին (75%), հիմնական թեման նախընտրական իրարանցումն է: Միևնույն ժամանակ բարձրացել է անորոշության մակարդակը՝ հարցվողների ավելի քան 40%-ը դեռևս ընտրություն չեն կատարել կամ պատրաստ չեն այդ մասին խոսել:
Երկրում տիրող իրավիճակի մասին տրվող գնահատականների ծայրահեղությունն ուժգնանում է. հարցվողների 85%-ը դժգոհ է երկրում տիրող իրավիճակից, և միայն 26% ենթադրում է, որ Հայաստանը ճիշտ ուղղությամբ է շարժվում: Իշխանություններին ուղղված հիմնական պահանջը գործազրկության խնդրի լուծումն է:
Հարցումն իրականացվել է ՀԿՈՒՀԿ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում 2017 թ. մարտի 17-ից 24-ը Շանթ հեռուստաընկերության պատվերով: Կիրառվել է դեմ առ դեմ հարցման մեթոդը՝ հարցվողների բնակության վայրի քվոտաների սահմանմամբ: Ընտրանքային մեթոդը՝ ստրատիֆիկացված բազմաստիճան: Հարցմանը մասնակցել է 1,600 հարցվող: Ընտրանքի սխալը չի գերազանցում 3.5%-ը:

Правящая Республиканская партия Армении лидирует по числу симпатий среди населения за несколько дней до парламентских выборов в республике (2 апреля). Об этом свидетельствуют результаты персонального рейтинга в рамках социологического опроса, проведенного здесь Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ), сообщил генеральный директор центра Валерий Федоров.
Большая часть респондентов высказалась за кандидатов от этой правоконсервативной партии, которую возглавляет президент Армении Серж Саргсян. В партийном рейтинге республиканцы несколько уступают блоку «Царукян» крупного предпринимателя и главы партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
Отмечается, что накануне выборов обострилась конкуренция лидирующих партий – блок «Царукян» (22%) и Республиканская партия Армении (21%), рейтинги которых практически сравнялись, – расхождение меньше ошибки выборки, а Республиканская партия заметно нарастила известность (с 44% до 57%).
Однако на предстоящих выборах избирателям Армении предстоит голосовать не за партии, а за кандидатов по избирательным округам в так называемой рейтинговой системе голосования. При расчете партий с учетом рейтинга кандидатов Республиканская партия Армении выходит на первое место. Во взвешенном рейтинге партий от числа тех, кто пойдет на выборы и определился с предпочтениями с учетом выдвинутых кандидатов, Республиканская партия набирает 44%, Блок «Царукян» – 36%.
За месяц, прошедший с первой волны опроса, изменились шансы на прохождение в парламент малых партий. По новым данным 5% барьер преодолевает Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн», на грани преодоления барьера (для избирательных блоков барьер составляет 7%) – блок «ЕЛК» («Выход») и партия «Армянское Возрождение». Высокий уровень политизации настроений и высокая доля неопределившихся указывают на подвижность текущего электорального расклада.
Электоральный потенциал Блока «Царукян» поддерживается высоким устойчивым уровнем доверия Гагику Царукяну (87%). Сильную поддержку Республиканской партии оказывает высокий уровень доверия действующему главе правительства Карену Карапетяну (84%), деятельность правительства которого положительно оценивается 72% респондентов. Сильным локомотивом для блока «Выход» является Никол Пашинян (59%).
Опрос ВЦИОМ проведен в республике Армения 17-24 марта 2017 г. по заказу телекомпании Шант-ТВ. Метод опроса – личные интервью по месту жительства респондентов. Выборка – стратифицированная многоступенчатая, опрошено 1600 респондентов. Ошибка выборки не превышает 3,5%.