ԱՄՆ Սենատը քվեարկել է ՆԱՏՕ-ին Չեռնոգորիայի անդամակցության օգտին: Մարտի 28-ին այդ որոշման օգտին է քվեարկել 97 պատգամավոր, դեմ՝ 2-ը:
Այսպիսով, Չեռնոգորիան կդառնա դաշինքի 29-րդ անդամը, եթե կողմ քվեարկեն նաև Նիդերլանդներն ու Իսպանիան: Նոր անդամների անդամակցության օգտին պետք է քվեարկեն ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամ պետությունները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես ասվում է Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի հայտարարության մեջ, «հարձակումը Չեռնոգորիայի վրա կամ նրա ապակայունացումը դրսից սպառնալիք կլինի Եվրոպայի կայունությանը և վտանգավոր ԱՄՆ ագային անվտանգության շահերի համար»:
Չեռնոգորիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները կազմակերպության հետ սկսել էր 2015-ին: Կրեմլը դեմ է Հարավսլավիայի նախկին հանրապետության անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին՝ համարելով դա սադրանք, որը կարող է հզորացնել արևմտամետ ռազմական ներկայությունը Բալկաններում:

29 Март 2017 - 07:22 AMT
Сенат США подавляющим большинством голосом одобрил вступление Черногории в НАТО. 28 марта за это решение проголосовали 97 депутатов, против высказались только двое.
Таким образом Черногория станет 29-м членом военного альянса, если позднее за это также проголосуют Нидерланды и Испания. Вступление новых стран в НАТО должны одобрить все страны-члены, пишет Deutsche Welle.
Как указано в заявлении сенатского комитета по международным отношениям, «нападения на Черногорию или ее дестабилизация, возникающая извне, будет угрожать стабильности Европы и представлять опасность для интересов национальной безопасности США».
Подгорица была приглашена на переговоры по вступлению в НАТО в декабре 2015 года.
В октябре 2016 года в Черногории было избрано новое, проевропейское правительство. В Кремле выступили против вступления бывшей югославской страны в НАТО, назвав это «провокацией», которая может усилить прозападное военное присутствие альянса на Балканах.