Գիտությունն ամեն օր իր առջև նոր խնդիրներ է դնում և լուծում: Այդ նպատակի համար գիտնականները հետազոտում են ոչ միայն նյութի ամենաթաքնված խորքերը, այլ նաև անսահման տիեզերական տարածքը: PanARMENIAN.Net –ը ներկայացնում է 2017-ի մարտի կարևորագույն գիտական իրադարձությունները:
Տնային մուկն ամենաբազմացած կաթնասուններից է, որը տարածվել է աշխարհով մեկ մարդու հետ գոյակցելու ունակության շնորհիվ: Հնէաբանները պարզել են, որ այդ կենդանատեսակը սկսել է բնակվել մարդու հարևանությամբ 15.000 տարի առաջ Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններում:
Ավելի վաղ համարվում էր, որ մկները սկսել են մարդու հետ ապրել գյուղատնտեսության զարգացման հետ: Սակայն Լևանտի տարածքում (Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններ) հայտնաբերված մկների բրածոների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մկները մարդւո կողքին են սկսել ապրել արդեն 15.000 տարի առաջ: Ըստ էության, տնային մուկը կարողացել է «գուշակել» գյուղատնտեսության առաջացումը:
Դոնորական արյան հետ կապված խնդիրները հատկապես ակտուալ են անբարենպաստ պայմաններով երկրների համար (կապված տարբեր վարակիչ հիվանդությունների տարածման հետ) և հակամարտությունների գոտիներում: Սակայն, Բրիսթոլի համալսարանի գիտնականներին հաջողվել է լաբորատորիայում արհեստական արյուն արտադրելու եղանակը գտնել, ընդ որում անսահմանափակ քանակությամբ: Գիտնականներն արհեստական արյուն ստանալու համար օգտագործել են զարգացման տարբեր փուլերում գտնվող ցողունային բջիջներ: Միակ խնդիրն այս պահին անհրաժեշտ սարքավորումների բացակայությունն է, սակայն դա միայն ժամանակի հարց է: Ուստի, արհեստական արյունը դեռ բնականից շատ թանկ կլինի և կօգտագործվի արյան հազվագյուտ խմբերով մարդկանց փոխներարկման համար:
Մարդու գենոմի խմբագրումն այս պահի դրությամբ ամենահեռանկարային տեխնոլոգիան է, որն ապագայում թույլ կտա պայքարել մի շարք վտանգավոր հիվանդությունների դեմ: Արդեն այսօր գենային ինժեներիան ցուցադրում է իր ներուժը: Օքսֆորդի համալսարանի ակնաբույժները կարողացել են վերադարձնել 29-ամյա տղամարդու տեսողությունը, որը կուրացել էր ժառանգական հիվանդության պատճառով: Գիտնականները խմբագրել են նրա գենոմը: Գիտնականները վերածրագրավորել են հիվանդի մուտացիայի ենթարկված գենը, որը պիգմենտային ռինիտ է առաջացնում, և շտկված ԴՆԹ-ն աչքի մեջ են ներարկել անվնաս վիրուսի օգնությամբ:
Գերմանացի գիտնականները ստեղծել են լույսի ամենահզոր արհեստական աղբյուրը, որը կարող է մեկ կետում կենտրոնացնել 10.000 արևի ճառագայթմանը համազոր էներգիա: Համակարգը բաղկացած է 149 քսենոնային լամպից, և կարող է ջերմաստիճանը բարձրացնել մինչև 3000 °C: Բուն սարքի չափերը հասնում են 14 մ բարձրության և 16 մ լայնության՝ այն 4 ժամում այնքան էներգիա է ծախսում, որքան սովորական տունը մեկ տարում: Սարքի ստեղծման նպատակն է ջրածնի՝ որպես էկոլոգիապես մաքուր վառելիքի, ստեղծման նոր եղանակների որոնումը:
Մինչ գերմանացի գիտնականները փորձարկումները կատարում են բավականին ցածր ՕԳԳ ունեցող ագրեգատի հետ, ճապոնացիներին հաջողվել է հսկայական թռիչք կատարել արևային մարտկոցների մշակման գործում: Օգտվելով բարձրորակ բարակ թաղանթով հետերոանցում (երկու տարբեր կիսահաղորդիչների կոնտակտ), նրանք մշակել են 26,3%-անոց ՕԳԳ ունեցող արևային մարտկոց: Մինչդեռ, սիլիցումային արևային մարտկոցի ՕԳԳ տեսական սահմանը 29% է, իսկ ռեկորդային ցուցանիշը՝ 25,6% է:
Լոնդոնի բնական պատմության թանգարանն առաջարկում է վերանայել դինոզավրերի գործող դասակարգումը՝ հիմնվելով դրանց հատկությունների վերլուծության արդյունքների վրա: Նրանք կարծում են, որ որոշ տեսակներ, հավանաբար, սխալ են դասվել: Ավելին, նրանք ենթադրություն են առաջ քաշել վաղ շրջանի դինոզավրերի էվոլյուցիայի մասին: Նրանց կարծիքով, բոլոր դինոզավրերի ընդհանուր նախնին կարող էր սալտոպուսը լինել՝ կատվի չափ ունեցող դինոզավրը: Եթե դա իրոք այդպես է, ուրեմն դինոզավրերը հայտնվել են 5 մլն տարի ավելի վաղ, քան ենթադրվում էր:
Մոլորակագիտություն
Տհաճ նորություններ ստացվեցին միայնակ Curiosity մարսագնացի երկրպագուների համար: 2017-ի առաջին 3 ամսում ռոբոտը վնասել է իր անիվները: Կոտրվել են միջին ձախակողմյան անիվի զիգզագանման մասերը, որոնք հարկավոր են մարսագնացի անցողիկությունը բարձրացնելու համար: Վնասվածքները վկայում են, որ Curiosity մարսագնացն իր ծառայության ժամկետի 60%-ը հատել է :
Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օրինագիծ է ստորագրել դեպի Մարս NASA –ի տիեզերագնացների ուղևորության ֆինանսավորման մասին: Օրենքում հիմնական ուշադրությունը դարձվում է մի շարք կետերի վրա՝ դեպի Մարս գործակալության առաքելության նախապատրաստման համար: «Մեծ պատիվ է ստորագրել այս օրինագիծը, որի օգնությամբ մենք աջակցում ենք գիտնականներին, ինժեներներին և NASA-ի աստղագնացներին բացահայտումներ անելու ձգտումներին»,-գրել է Թրամփն իր Twitter-ում:
Tardigrada՝ ջրային արջ միկրոսկոպիկ անողնաշարավորը կենդանական աշխարհի տարօրինակ և շատ կենսունակ ներկայացուցիչ է: Այդ միկրոսկոպիկ էակը կարող է ապրել վակուումում, բարձր ճնշման և ռադիացիայի ազդեցության տակ, իսկ անբարենպաստ պայմաններում կարող է տարիներով անաբիոզի մեջ լինել՝ այդ ընթացքում գրեթե ամբողջովին չորանալով:
Չորանալիս նրան հաջողվում է կենդանի մնալ հատուկ սպիտակուցների շնորհիվ, որոնք վերածում են ցիտոպլազմատիկ (ներբջջային) հեղուկը ապակենման նյութի: Զարմանալի սպիտակուցներն արտադրում են հատուկ գեները, որոնց ակտիվությունը կտրուկ աճում է չորանալու դեպքում:
Մութ նյութը ժամանակակից գիտության մեծագույն գաղտնիքներից է : Դա նյութի անհայտ ձև է, որը գերակշռում է տիեզերքում: Ժամանակակից տիեզերքում մութ նյութը զանգվածի 27%-ն է կազմում, մինչդեռ սովորական նյութը գրեթե 5% է կազմում:
Հիմա գիտնականները կարծում են, որ առեղծվածային մութ նյութը միլիարդավոր տարիներ առաջ այդքան մեծ տարածում չի ունեցել: Եթե Ծիր կաթինում և պարույրաձև գալակտիկաներում, որոնք համեմատաբար նոր են առաջացել, մութ նյութի պարունակությունը հասնում է 50-80%-ի, ապա Մեծ պայթյունից 4 մլրդ տարի առաջ առաջացած գալակտիկաներում այն ընդամենը 10% է կազմում:

29 Март 2017 - 08:41 AMT
Наука каждый день ставит перед собой новые загадки и разгадывает их. Для этой цели ученые исследуют не только самые скрытые глубины материи, но и бесконечное космическое пространство. Новые планы NASA по освоению космоса и «одомашнивание» мышей: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события марта 2017 года.
Домовая мышь – одна из самых многочисленных видов млекопитающих, распространена по всему миру благодаря своей способности к сосуществованию с человеком. Палеонтологи выяснили, что этот вид животных поселился рядом с человеком 15 тысяч лет назад в Восточном Средиземноморье.
Ранее считалось, что мыши стали жить с человеком тогда, когда появилось сельское хозяйство. Однако изучение ископаемых останков мышей, найденных на территории Леванта (стран восточной части Средиземного моря), показало, что они селились рядом с человеком уже 15 тысяч лет назад – за три тысячи лет до появления сельского хозяйства. По-сути, домашняя мышь смогла «предсказать» появление сельского хозяйства.
Проблемы, связанные с запасами донорской крови особенно актуальны в неблагополучных странах (связано с распространением различных инфекционных заболеваний) и зонах военных конфликтов. Однако, ученым из Бристольского университета удалось найти способ производства искусственной кровь в лаборатории в неограниченных количествах. Исследователи использовали для производства искусственной крови стволовые клетки на ранних стадиях развития. Единственная проблема на данный момент – отсутствие необходимого оборудования, но это лишь вопрос времени. Поэтому пока искусственная кровь будет намного более дорогой, чем донорская, и будет использоваться для переливания людям с редкими группами крови.
Редактирование человеческого генома – самая перспективная на данный момент технология, которая в будущем должна позволить бороться с целым рядом опасных заболеваний. Уже сегодня генная инженерия демонстрирует свой потенциал. Офтальмологи из Оксфордского университета смогли вернуть зрение 29-летнему мужчине, ослепшему из-за наследственного заболевания, отредактировав его геном. Ученые перепрограммировали мутировавший ген пациента, вызывающий пигментный ринит и ввели исправленную ДНК в глаз с помощью безвредного вируса.
Немецкие ученые создали самый мощный искусственный источник света, способный фокусировать в одной точке энергию, эквивалентную излучению 10 тыс. солнц. Система состоит из 149 ксеноновых короткодуговых ламп, она способна создавать температуры до 3000 °C. Размеры самой конструкции составляют 14 м в высоту и 16 м в ширину – она за четыре часа тратит столько энергии, сколько обычный дом за год. Цель создания установки – поиски новых способов получения водорода, как экологически чистого топлива.
Пока немецкие ученые экспериментируют с агрегатом с довольно низким КПД, японцам удалось сделать огромный скачок в разработке солнечных батарей. Используя высококачественный тонкопленочный гетеропереход (контакт двух различных полупроводников), они разработали солнечную батарею с КПД в 26,3%. Напомним, что теоретический предел для КПД кремниевой солнечной батареи составляет 29%, но до сих пор этого показателя не удавалось достичь. На практике КПД составлял около 20%, а рекордный показатель — 25,6%.
Исследователи из Музея естественной истории в Лондоне предлагают пересмотреть действующую классификацию динозавров, основываясь на результатах проведенного анализа их особенностей. Они считают, что некоторые виды, вероятно, были отнесены не к тем классам, к каким следовало. Кроме того, они выдвинули новые предположения об эволюции ранних динозавров. По их мнению, общим предком всех динозавров мог быть сальтопус – динозавр размером с кошку. Если это действительно так, то динозавры появились на 5 млн лет раньше, чем предполагалось.
Планетология
Неприятная новость для фанатов одинокого марсохода Curiosity. В первые три месяца 2017 года робот повредил свои колеса, передвигаясь по пересеченной местности. Сломаны оказались два зигзагообразных грунтозацепа среднего левого колеса, которые нужны для повышения проходимости марсохода. Повреждения указывают на то, что Curiosity достиг 60% своего срока службы.
Одновременно с этим, президент США Дональд Трамп подписал законопроект о финансировании пилотируемого полета NASA на Марс. Основное внимание в законе уделяется ряду пунктов по подготовке миссии агентства на Марсе. «Это большая честь — подписать этот законопроект. С его помощью мы поддерживаем ученых, инженеров и астронавтов NASA в их стремлении к открытиям», — написал Трамп в своем твиттере.
Тихоходки – странные и крайне живучие представители животного мира. Эти микроскопические существа способны выжить в вакууме, в условиях высокого давления и воздействия радиации, а в неблагоприятных условиях они могут годами находиться в состоянии анабиоза, почти полностью при этом высыхая.
Исследователи выяснили, что тихоходкам удается выживать при высушивании благодаря особым белкам, которые превращают цитоплазматическую (внутриклеточную) жидкость в стеклообразную субстанцию. Удивительные белки вырабатываются специальными генами, активность которых резко возрастает во время высушивания.
Темная материя – одна из величайших тайн современной науки. Это неизвестная форма материи, преобладающая в космосе (в современной вселенной на долю темной материи приходится 27% массы, в то время, как обычная материя составляет почти 5%).
Теперь же ученые считают, что таинственная темная материя не играла такой большой роли миллиарды лет назад. Если в Млечном пути и других спиральных галактиках, образовавшихся относительно недавно, заключено от 50 до 80% темной материи, то в галактиках, образовавшихся порядка 4 млрд лет после Большого взрыва, ее было всего 10%.