Ինչու՞ Ադրբեջանն ու ՀՀ-ն միասին չեն մասնակցում բանակցություններին, որովհետև առանձին առանձին են հանդիպում ու քննարկում (համաձայնեցնելուն – խմբ.) մնացած 2-3 կետերը: Հիմա ամենաինտենսիվ պրոցեսն է ընթանում:
Մեր նպատակն այն է, որ ժողովրդին ցույց տանք, որ սոցիալական խնդիրների չլուծվածությունը, արտագաղթը, ընտանիքների մասնատվածությունը, ամեն ինչի հիմնական պատճառն այս կոնֆլիկտի չլուծվածությունն է: Տասնյակ հազարավոր երեխաներ ծառայում են բանակում: Ինչպե՞ս կարող է ժողովուրդը չհասկանալ խաղաղության արժեքը:
Ցավոտ լուծումների, փոխզիջումային լուծումների պետք է պատրաստեին ժողովրդին: 2 կողմն էլ բավարարված չի լինելու: Եթե տարածքները տանք անկախության փոխարեն, ժողովրդի ու քաղաքական գործիչների մեծ մասը դժգոհ է մնալու: Ադրբեջանում էլ, եթե տարածքները հետ ստանան, բայց ճանաչեն ԼՂ անկախությունը, ժողովուրդը էլի դժգոհելու է, քանի որ ԼՂ-ն վերջնականապես կանջատվի Ադրբեջանից: Իդեալական լուծում չի լինելու:
Հանեք այս ամբիցիոզ քաղաքական գործիչներին, նորմալ հասարակ ժողովուրդը շատ ավելի լավ է հասկանում, ըմբռնում խնդիրը:
Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հարցում մենք սատարում ենք կառավարության՝ նախագահի, ԱԳ նախարարի վարած քաղաքականությանը: Բայց միայն այս հարցում: Ուրիշ ոչ մի հարցում մենք ՀՀԿ-ի հետ գնալու ճանապարհ չունենք… Մղձավանջային երազում անգամ չի կարող այնպիսի բան լինի, որ մենք կոալիցիա կազմենք:
Այն լուծումը, որ մենք այժմ կարող ենք համաձայնեցված ստանալ, վաղը կարող է դառնալ պարտադրված որոշում: Ինչպես լուծեցին Կոսովոյի, Բոսնիայի հարցը՝ ինչ սարքեցին Սերբիայի գլխին:
Եթե կամավոր չտանք, մի օր սանկցիաներով են այդ հողերը տանելու: Հայաստանն այն երկի՞րն է, որ կարող է ձենռոց նետել միջազգային հանրությանը: Սադամն ու Միլոշևիչը չկարողացան, մե՞նք ենք կարողանալու: Ծնկի՞ ենք բերելու ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին, Ֆրանսիային: Չեն կարողանալու պահել այդ տարածքները, անգամ եթե Բաքուն գրավեն: Սադամը գնաց, Քուվեյթը գրավեց, հիմա ոչ Սադամը կա, ոչ Իրաքը: Կործանեցին երկիրը, և հայտնի չէ, քանի տարի կպահանջվի, մինչև Իրաքը երկիր դառնա:
Ով ասաց «ոչ մի թիզ հող», նա է այս ազգի գերեզմանափորը, այս ազգը կործանողը: Դա տեսել ենք մի անգամ, այդպիսի հայրենասերների: Հող չտվեցին, տարածք չտվեցին, ամբողջ երկիրը տվեցին:
Փուլային լուծումը շատ նորմալ լուծում է, բազմաթիվ անգամ կիրառված: Պետք է լուծել հետպատերազմյան հրատապ խնդիրները, հետո անցնել մնացածին: Հիմա այս հարցերը լուծում ենք, հետո կարգավիճակի հարցը կլուծենք հանրաքվեով: Սա ես իդեալական լուծում չեմ համարում, բայց բավարար է:
Ընդհանուր պետության, Քի Վեսթի և մադրիդյան սկզբունքները, բոլորը բերվել են ինձանից հետո: Հիմա ինչպես է ստացվում, որ ես եղա հող տվողը, իսկ Օսկանյանը, Քոչարյանը, Սարգսյանն ու Արկադի Ղուկասյանը՝ ոչ:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ շատ ուժեր հուսախաբ եղան, որ Հայաստանը դաժան պարտություն չկրեց: Ձեռքերը շփելով սպասում էին, որ Հայաստանը պարտվի, Սերժը տապալվի, և իրենք գան իշխանության… Իսկ ես անգամ թշնամուն կօգնեմ, միայն թե մեր գլխին նոր փորձանք չգա:
Ծառուկյանի ֆենոմենը քաղաքագիտական տերմիններով բացատրելն անհնար է: Ժողովուրդն ընդունում է այդ մարդուն, և վերջ: Բացատրել անհնար է, բայց փաստ է:
Օսկանյանը ինքն է Մադրիդյան սկզբունքներում գրել տարածքների վերադարձի մասին, բայց հիմա հրաժարվում է այդ մասին խոսել: Սա անազնիվ վերաբերմունք է ընտրողների հանդեպ: Նույնն էլ Օհանյանն է, որ իշխանության մաս լինելու ժամանակ երբևէ անհամաձայնություն չի հայտնել իշխանության վարած քաղաքականությանը… Վազգենը կարողացավ ասել՝ ես համաձայն չեմ, ու դուրս եկավ: Դու ինչու՞ չկարողացար: Հիմա այս բարոյականությամբ մարդիկ դուրս են գալիս ժողովրդի մեջ ու ասում՝ մենք մաքուր ենք, մենք ազնիվ ենք:
ԵԼՔ-ն իրենց ծրագրով համարում է, որ ԼՂ հարցն անլուծելի է:
ՀՎԿ ծրագիրը ֆանտաստիկայի ժանրից է. այստեղ Ղարաբաղի հարց ընդհանրապես չկա:
Կարդացեք նաև՝«Միջազգային հանրությունը սա «օկուպացիա» է կոչում». Տեր-Պետրոսյանի հարցազրույցի կարևոր թեզերը

-Why Azerbaijan and Armenia don’t hold talks on the Nagorno Karabakh conflict settlement directly with each other? Because they hold separate meetings to discuss the couple of provisions they can’t agree upon. The process is rather intense at the moment.
-Our goal is to show the people and unsettlement of social issues and migration, which makes families split, happen because the Karabakh conflict is not resolved. Dozens of thousands of young men are serving in the army. How can’t people understand the value of this peace?
-The nation should be prepared for painful solutions and compromises. Both sides will not be pleased. If territories are given for independence, most civilians and politicians in Armenia will be displeased. If Azerbaijan gets territories but will have to recognize NKR, it will arouse people’s discontent. Thus, there will be no ideal solution.
-Get rid of ambitious politicians; ordinary people comprehend the situation much better.
-We support the current authorities only in Karabakh settlement issue and no other. We will never form a coalition with the Republican Party.
-The decision which is negotiable now can become obliging in the near future.
-If we don’t give the lands voluntary, they will be seized under sanctions. Is Armenia the country to fling the gauntlet to the international community? Can we bring to knees the UN, OSCE, U.S., Russia or France? It will be impossible to keep these territories even if Baku is invaded.
-Those who say “not an inch of land” are the nation’s gravediggers. We have already seen such patriots. They didn’t give the territories but had given away the whole country.
-Stepwise resolution of the conflict is a norm that has been numerously applied. Post-war problems should be resolved first of all. Then the status will be determined. I don’t eye this solution as ideal, but it’s satisfactory.
-The principles of Key West and Madrid were proposed after me. Now it turns out, it was me but not Oskanian, Kocharian, Sargsyan and Ghukasyan, who gave away the lands.
-During the April war, many forces were disappointed that Armenia didn’t suffer a devastating defeat. They were waiting for a setback that will dethrone Sargsyan and bring them to power. On the contrary, I am ready to help an enemy to rescue the nation from new evils.
-The phenomenon of Gagik Tsarukyan can’t be explained in political terms. The people like this man and that’s all. It’s an unexplainable fact.
-Vartan Oskanian accepted return of territories in Madrid principles but doesn’t talk about it now. It’s not fair. The same story is with Ohanyan, who, being a part of the system, never protested the pursued policy. Today, these people pose as honest and clean.
It should be also noted here that YELK bloc thinks that the Karabakh issue is unresolvable while the Armenian Renaissance party doesn’t say a single word about the conflict in its election program.