Եվրոպայի երկրներում կարմրուկի բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել: Այդ մասին հայտնում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ):
2017-ի հունվարին ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում գրանցվել է կարմրուկի ավելի քան 550 դեպք: 474 դեպքը գրանցվել է կարմրուկի էնդեմիայով երկրներում՝ Գերմանիայում, Իտալիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Ուկրաինայում, Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում, հայտնում է ՄԱԿ լրատվական կենտրոնը:
Կարմրուկը շարունակում է տարածվել Եվրոպայում: Ինչպես ասում են մասնագետները, սպառնալիքի տակ են առաջին հերթին պատվաստումների ցածր մակարդակով երկրները: ԱՀԿ-ում ասում են, որ քանի դեռ Եվրոպայի յուրաքանչյուր երկրում կարմրուկի պատվաստում չի արվում բնակչության 95 տոկոսին, Եվրոպայում հնարավոր չի լինի կասեցնել կարմրուկի տարածումը:
«Վերջին 2 տարում կարմրուկի ամբողջական հաղթահարման միտումի լույսի ներքո հիվանդությունների դեպքերի աճը Եվրոպայում լուրջ մտահոգություն է առաջցնում: Հաշվի առնելով փոխադրումների երթուղիները՝ ոչ մի երկիր այսօր պաշտպանված չէ կարմրուկի բռնկումից: Եվրոպայում կարմրուկի նոր բռնկումներ կարձանագրվեն, քանի որ յուրաքանչյուր երկրում պատվաստման մակարդակը չի հասել ամբողջ բնակչությանը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ մակարդակի»,-ասել է ԱՀԿ տարածաշրջանային տնօրեն Ժուժանա Ջակոբը:
Ամենավատթար իրավիճակը Իտալիայում է և Ռումինիայում: Ռումինիայում 2016-ի հունվարից 2017-ի մարտի 10-ը գրանցվել է հիվանդության 3400 դեպք, որից 17-ը հանգեցրել է մահվան:
2017-ի հունվարին Իտալիայում 238 նոր դեպք է գրանցվել և, ըստ նախնական տվյալների, փետրվարին հիվանդների քանակը չի պակասել:
ԵՄ 53 երկրի 2/3-ն այսօրվա դրությամբ կարողացել է կասեցնել կարմրուկի փոխանցումը, սակայն 14 երկրում հիվանդությունը էնդեմիկ է մնում:
Կարմրուկը սուր վիրուսային խիստ վարակիչ հիվանդություն է: Դա դասականորեն մանկական վարակ է, սակայն վերջին 10-15 տարիներին հիվանդացությունը աճել է 16-17 տարեկանների և մեծահասկների շրջանում: Հիմնականում ելքը բարենպաստ է, իսկ նյարդային և այլ բարդությունների դեպքում խիստ լուրջ (մենինգոէնցեֆալիտներ և էնցեֆալիտներ):

30 Март 2017 - 07:46 AMT
В странах Европы зафиксированы многочисленные вспышки заболевания корью. Об этом сообщает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
В январе 2017 года в Европейском регионе ВОЗ зарегистрировали более 550 случаев заболевания. Причем 474 случая приходится на страны с эндемией кори – Германию, Италию, Польшу, Румынию, Украину, Францию и Швейцарию, передает Центр новостей ООН.
Корь продолжает распространяться в Европе, и, как говорят специалисты, под угрозой в первую очередь находятся районы с низким уровнем вакцинации. В ВОЗ подчеркивают, что, пока в каждой стране Европы прививку от кори не будут делать 95% населения, в регионе не удастся остановить распространение кори.
«В свете уверенного продвижения к полной победе на корью, наблюдавшегося последние два года, рост числа случаев заболевания в Европе вызывает у нас особые опасения Учитывая сегодняшние маршруты перемещений, ни одна страна и ни один человек не защищен от вируса кори. В Европе будут новые вспышки кори, пока в каждой стране иммунизаций не достигнет уровня иммунизации, необходимого для защиты всего населения», – заявила региональный директор ВОЗ Жужанна Джакаб.
Хуже всего ситуация обстоит в Италии и Румынии. В Румынии в период с января 2016 года по 10 марта 2017 зарегистрировали 3400 случаев заболевания, 17 из них привели к летальному исходу.
В Италии в январе 2017 года зарегистрировали 238 новых случаев, и, по предварительным оценкам, в феврале заболевших было не меньше.
Две трети из 53 стран Европейского региона ВОЗ на сегодняшний день сумели остановить передачу вируса кори, однако в 14 стран болезнь по-прежнему остается эндемичной.