Վենեսուելայի Գերագույն դատարանը զրկել է երկրի խորհրդարանն օրենսդրական լիազորություններից և ստանձնել վերջինիս պարտավորություններն անորոշ ժամանակով: Քանի դեռ Ազգային ժողովն անտեսում է գործող օրենքները, օրենսդիրի գործառույթները կկատարի Գերագույն դատարանը կամ դրա նշանակած մարմինը:
Գերագույն դատարանը դեռ 2016-ի օգոստոսին եզրակացության էր եկել, որ ընդդիմադիր մեծամասնությունը խորհրդարանում խախտում է գործող օրենսդրությունը, քանի որ 3 պատգամավոր երդում է տվել, որոնց մանդատները կասեցված էին ընտրություններում խախտումների պատճառով: Ընդդիմությունը դրանում տեսնում է իր ազդեցությունը սահմանափակելու միտում:
Մարտի 22-ին Վենեսուելայի Գերագույն դատարանն արդեն զրկել էր խորհրդարանականներին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից՝ ճանապարհ հարթելով դեպի նրանց քրեական հետապնդում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Որոշումները կայացվել են Վենեսուելայի սոցիալիստ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի կառավարության և ընդդիմության միջև խորը առճակատման ֆոնին:
Վենեսուելայում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակասի պատճառով արդեն բազմիցս են զանգվածային հուզումներ ու թալան եղել: Նախագահ Մադուրոն, սակայն, հաջողությամբ դիմակայում է իրեն պաշտոնանկ անելու ընդդիմության փորձերին:

Верховный суд Венесуэлы лишил парламент страны законодательных полномочий и взял на себя его обязанности на неопределенный срок. Пока Национальная ассамблея пренебрегает действующими законами, ее функции будет выполнять Верховный суд или назначенный им орган, говорится в судебном постановлении.
Верховный суд еще в августе 2016 года пришел к выводу, что оппозиционное большинство в парламенте нарушает действующее законодательство, поскольку привело к присяге трех депутатов, мандаты которых были приостановлены из-за предполагаемых нарушений на выборах. Оппозиция усмотрела в этом судебном решении попытку правительства ограничить ее влияние.
22 марта Верховный суд Венесуэлы уже лишил парламентариев депутатской неприкосновенности, открыв тем самым путь к их уголовному преследованию, пишет Deutsche Welle.
Данные решения принимались судом на фоне глубокого конфликта между правительством социалистического президента Венесуэлы Николаса Мадуро и оппозицией. Оппозиция уже на протяжении многих месяцев добивается референдума об импичменте президента, на которого она возлагает ответственность за тяжелый экономический кризис, усугубившийся из-за резкого падения мировых цен на нефть.
Из-за сильного дефицита предметов первой необходимости в Венесуэле уже неоднократно происходили массовые волнения и грабежи. Президент Мадуро, однако, пока успешно отражает любые попытки оппозиции сместить его с поста главы государства.