Ապրիլի 2-ի՝ ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 75-ը:
Այդ 75 հաղորդման մեջ նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 75 հաղորդումից 41-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 25-ը քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, իսկ 9-ը քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:

По состоянию на 13:00 Генпрокуратура Армении изучила 729 сообщений о правонарушениях в ходе избирательного процесса. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
Из полученных сообщений 75 содержали признаки преступлений, и направлены в полицию и Следственный комитет для дополнительной проверки.
Из 75 сообщений 41 касались повторного голосования или голосования вместо другого человека, 25 – нарушения тайны голосования, девять сообщений касались препятствования реализации гражданином избирательного права.