Ուսումնասիրված հրապարակումներից 131-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 131 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեականդատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 131 հաղորդումից 48-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 26-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 23-ը՝ ուղղորդման, 15-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 11-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու, 8-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:

As of 3:00pm, a working group formed by a decree of Armenia’s Prosecutor General has studied 970 reports on electoral violations during the parliamentary elections on Sunday, April 2.
The majority of reports referred to various technical malfunctions in the course of the elections and constituted no obvious offense.
Obvious violations were detected in 131 reports, with the latter delegated to the relevant departments of police and investigative committee, where the materials will be readied in accordance to Armenia’s Criminal Code to start a probe.
Out of 131 reports, 48 dealt with casting a ballot in stead of another voter, 26 dealt with the voting secrecy violation, 11 – preventing the citizens’ right to free expression of the electoral will, 8 – buying of votes, 15 – hindering the word of the media representatives, trustees and the commission.