Խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստանում գտնվող կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը և կինոսցենարիստ Էրիկ Նազարյանն արդեն եղել են վեց ընտրատեղամասում և որոշակի ընտրախախտումներ են արձանագրել:
Նրանք ուղիղ միացմամբ ցույց են տվել մի ցանկ, որի վրա նշումներ էր արված, թե քանի հոգի են քվեարկել տվյալ կուսակցության օգտին:
«Մի մարդ նստել էր քվեատուփի մոտ, այդ թղթի վրա նշում էր, թե քանի հոգի են իրենց օգտին քվեարկել, ու այդ մասին հայտնում էր իր կուսակցությանը», – պատմել է Նազարյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Սփյուռքահայ դիտորդները հայտնել են, որ եղել են Իջևանում, Բերքաբերում, Հովքում, Գոշում, Հաղարծինում:
Ատոմ Էգոյանն էլ ընդգծել է, որ իրենց կողմից նշված դեպքը տեղի էր ունեցել Գոշում։
Էգոյանի խոսքով, սակայն, Հաղարծինում ևս շատ խառնաշփոթ վիճակ էր։ Ընտրախախտումների վերաբերյալ նրանք բազմաթիվ տեսանյութեր և լուսանկարներ ունեն, որը հետագայում կհրապարակեն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 2017-ի հայաստանյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ սփյուռքի ներկայացուցիչները դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու։

2 Апрель 2017 - 14:48 AMT
Находящиеся в Армении для наблюдательской миссии на выборах в Национальное Собрание канадский режиссер Атом Эгоян и американский сценарист армянского происхождения Эрик Назарян уже успели побывать на шести избирательных участках и зафиксировали определенные нарушения.
Они в прямом эфире показали список, на котором были сделаны заметки, сколько человек проголосовали за данную партию.
«Какой-то человек сидел у избирательной урны и отмечал на этой бумажке, сколько человек проголосовали в их пользу, потом сообщал об этом своей партии», – рассказал Назарян.
Наблюдатели из диаспоры сообщили, что они были в Иджеване, Беркабере, Овке, Гоше, Агарцине.
Эгоян подчеркнул, что указанный случай произошел в Гоше.
По словам режиссера, в Агарцине, однако, также царил хаос. У них есть многочисленные видеоматериалы и фото о ситуации на избирательных участках, которые будут опубликованы в дальнейшем.