Խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստանում գտնվող կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը և կինոսցենարիստ Էրիկ Նազարյանն արդեն եղել են վեց ընտրատեղամասում և որոշակի ընտրախախտումներ են արձանագրել:
Նրանք ուղիղ միացմամբ ցույց են տվել մի ցանկ, որի վրա նշումներ էր արված, թե քանի հոգի են քվեարկել տվյալ կուսակցության օգտին:
«Մի մարդ նստել էր քվեատուփի մոտ, այդ թղթի վրա նշում էր, թե քանի հոգի են իրենց օգտին քվեարկել, ու այդ մասին հայտնում էր իր կուսակցությանը», – պատմել է Նազարյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Սփյուռքահայ դիտորդները հայտնել են, որ եղել են Իջևանում, Բերքաբերում, Հովքում, Գոշում, Հաղարծինում:
Ատոմ Էգոյանն էլ ընդգծել է, որ իրենց կողմից նշված դեպքը տեղի էր ունեցել Գոշում։
Էգոյանի խոսքով, սակայն, Հաղարծինում ևս շատ խառնաշփոթ վիճակ էր։ Ընտրախախտումների վերաբերյալ նրանք բազմաթիվ տեսանյութեր և լուսանկարներ ունեն, որը հետագայում կհրապարակեն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 2017-ի հայաստանյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ սփյուռքի ներկայացուցիչները դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու։

Canadian filmmaker Atom Egoyan and Armenian-American film director Eric Nazarian, currently in Armenia as a part of an observer mission, noted certain election violations having visited 6 polling stations.
During a live broadcast, they showed a list which contained notes indicating the number of votes cast for a specific party.
“A person sat at the ballot box and made notes, and later reported the number of voters to his party,” Nazaryan said, stressing that the incident occurred in Gosh.
The Diaspora observers visited Ijevan, Berkaber, Hovk, Gosh and Haghartsin.
According to Nazaryan, Haghartsin polling stations also left much to be desired.
The observers shot a number of videos on the situation in polling stations with the footage to be released in future.