Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններում էլեկտրոնային տարբերակով քվեարկել է Հայաստանի 877 քաղաքացի, հայտնել է ԿԸՀ փոխանախագահ Լաուրա Գալստյանը։
Նրա խոսքով, էլեկտրոնային քվեարկությունը սկսվել է ընտրություններից ինն օր առաջ և ավարտվել է քվեարկության օրվանից յոթ օր առաջ։
Գալստյանն ավելացրել է, որ Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, էլեկտրոնային քվեարկության իրավունք ունեն մասնակցել արտերկրում դիվանագիտական ծառայություն անցնող անձինք և նրանց հետ ապրող իրենց ընտանիքի անդամները։
«Այդ իրավունքն ունեն նաև արտասահմանյան երկարատև գործուղման մեջ գտնվող զինծառայողները»,- նշել է նա, գրում է Նովոստի Արմենիան։
Նրա խոսքով, նշված քաղաքացիներն իրենք են որոշում քվեարկության տարբերակը` նախօրոք էլեկտրոնային եղանակով, թե Հայաստանում քվեարկության օրն ընտրատեղամասերում։
Ազգային ժողովի ընտրապայքարին մասնակցում էր 9 քաղաքական ուժ, որից 4-ը՝ դաշինք, 5-ը՝ կուսակցություն: Դրանք են՝ Հանրապետական, Հ.Յ. Դաշնակցություն, «Հայկական վերածնունդ», «Ազատ դեմոկրատներ» և Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունները և «Ծառուկյան», ԵԼՔ, ՀԱԿ-ՀԺԿ և «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքները:

На парламентских выборах в Армении посредством системы электронного голосования проголосовали 877 граждан Армении. Об этом сообщила 2 апреля журналистам заместитель председателя Центризбиркома Армении Лаура Галстян.
По ее словам, электронное голосование началось за 9 дней до дня выборов и завершилось за семь дней до дня голосования.
Галстян добавила, что, согласно Избирательному кодексу, в электронном голосовании имеют право принимать участие избиратели, проходящие дипломатическую службу за рубежом и проживающие вместе с ними члены их семей.
«Такое право имеют также военнослужащие, находящиеся в длительной заграничной командировке», – отметила она, пишет «Новости-Армения».
По ее словам, отмеченные граждане сами решают каким образом голосовать – заранее электронным путем, или в сформированных в Армении избирательных участках в день голосования.
«Списки голосующих электронным путем граждан составляются уполномоченным органом, ведущим Госрегистр населения», – добавила Галстян.
По ее словам, итоги электронного голосования будут подведены после завершения голосования на территории Армении.