Խորհրդարական ընտրությունները նորմալ էին կազմակերպած: Այդ մասին հայտարարել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը ներկայացրել են ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում իրենց դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Չնայած նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը՝ նկատվել է վստահության պակաս ընտրությունների նկատմամբ: Չնայած իր բարդություններին՝ ընտրությունների իրավական դաշտը համապարփակ է», – լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչ Իգնասիո Սանչես Ամորը:
Նա հավելել է նաև, որ նկատել են հանրային կարծիքի վրա ճնշումների, ընտրախախտումների դեպքեր, սակայն, խոսքի ազատությունն, ընդհանուր առմամբ, իրականացվել է:
«Քվեարկության օրն, ընդհանուր առմամբ, հանդարտ էր: Եղել են կուտակումներ, հերթեր, ընտրողները դժվարություններ են ունեցել ընտրական պրոցեսն ընկալելու ուղղությամբ: Խորհրդարանական մեծամասնությանը և ուժերին կոչ ենք անում, որպեսզի պահպանեն ձևավորված քաղաքական մշակույթը», – ասել է դիտորդը:

3 Апрель 2017 - 11:51 AMT
Парламентские выборы, прошедшие в Армении 2 апреля, были организованы хорошо. Об этом 3 апреля на встрече с журналистами сообщил руководитель и специальный координатор краткосрочной наблюдательской миссии ОБСЕ Игнасио Санчес Амор.
«Свободы в общей сложности были соблюдены, голосование прошло спокойно и мирно, наблюдались организационные проблемы, случаи неуместного вмешательства в процесс – в основном со стороны представителей партии», – сказал он, передает Aysor.am.
По словам Игнасио Санчеса Аморы, впечатление от выборов составили также сообщения об избирательных взятках, давлении на представителей СМИ, и это повлияло на уровень общественного доверия.
За парламентскими выборами в Армении, прошедшими 2 апреля, следили местные и зарубежные наблюдатели. В частности, наблюдательские миссии в Армению направили Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ/ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы, Содружества независимых государств, Межпарламентской Ассамблеи СНГ, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента.