Պայթյունը Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում մահապարտ ահաբեկիչ է իրականացրել: Այդ մասին ապրիլի 3-ին Ինտերֆաքսին է հայտնել աղբյուրն իրավապահ մարմիններում:
Ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի կապույտ գծում պայթյուն է որոտացել: Առնվազն 11 մարդ է զոհվել, ավելի քան 50 տուժած կա։ «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում ՌԴ Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուրեննոյը հայտարարել է, որ պայթյունը Պետերբուրգի մետրոպոլիտենում ահաբեկչական գործողություն էր:
Ըստ նրա, ոճրագործի անձը հաստատվել է:
«Ըստ վարկածներից մեկի, պայթուցիկ սարքը մետրոյում գործի է դրել մահապարտ ահաբեկիչը: Ըստ նախնական տվյալների, մահապարտը Միջին Ասիայի 23-ամյա բնակիչ էր»,-ասել է աղբյուրը:
Նա հավելել է, որ ավելի վաղ պայթյունին մեղսակից էր համարվում սև հագուստով մի տղամարդ, որին ֆիքսել էին տեսախցիկները: Սակայն վերջինս կամավոր ներկայացել էր ոստիկանություն և հայտարարել, որ անմեղ է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սանկտ Պետերբուրգում ահաբեկչության հետևանքով տուժած հայերի մասին տվյալները չեն հաստատվում։ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունից հայտնել են, որ տվյալները դեռ վերջնական չեն։
Բացի այդ, Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հրապարակել է պայթյունից տուժածների և քաղաքի բուժհաստատություններ տեղափոխվածների անվանացանկը:Ըստ նախնական տվյալների՝ նրանց թվում ազգությամբ հայ չկա:

3 Апрель 2017 - 20:48 AMT
Взрыв в метро Санкт-Петербурге мог совершить террорист-смертник. Об этом 3 апреля рассказал «Интерфаксу» источник в правоохранительных органах.
3 апреля около 15:30 на перегоне между станциями «Сенная площадь» и «Технологический институт» петербургского метро произошел взрыв. МИД Армении подтвердил, что среди пострадавших в результате взрыва в метро в Санкт-Петербурге есть армяне. Кроме того, еще одну самодельную бомбу обнаружили и обезвредили на станции «площадь Восстания». СК возбудил уголовное дело по статье «террористический акт».
По состоянию на 00:10 (по ереванскому времени) число погибших в результате теракта достигло 11 человек, 45 человек находятся в больницах, сообщили в Национальном антитеррористическом комитете (НАК).
По его словам, личность злоумышленника установлена.
«Согласно одной из версий, взрывное устройство в метро Петербурга привел в действие террорист-смертник. По предварительным данным, это 23-летний уроженец Средней Азии», — сообщил источник.
Он добавил, что ранее причастным к взрыву считался мужчина в темной одежде, снятый видеокамерами. Однако тот добровольно пришел в полицию и заявил о своей невиновности.
Ранее Генконсульство Армении сообщило, что армян среди госпитализированных в Мариинскую городскую больницу, а также в Научно-исследовательский институт скорой помощи имени Джанелидзе, при теракте в Петербурге нет.
Тем временем, в МИД Армении PanARMENIAN.Net заявили, что среди пострадавших есть армяне. «В настоящее время уточняются имена армян, которые пострадали», — сказал пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.