Հայաստանը մոտ է ժողովրդավարական ռեժիմը «համախմբված ավտորիտար ռեժիմից» անջատող շեմին: Այդ մասին ասվում է Nations in Transit (Անցումային շրջանի երկրներ) զեկույցում, որը պատրաստել է միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը:
Ըստ զեկույցի, Հայաստանն այնուամենայնիվ, պահպանում է քաղաքական բազմակարծության անհրաժեշտ մակարդակը, որը կանխում է մեկ մարդու կամ խմբի լիակատար տիրապետությունը:
Nations in Transit զեկույցը ներառում է 29 հետկոմունիստական երկիր՝ նախկին ԽՍՀՄ-ում, Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայում, ինչպես նաև Բալկաններում:
Զեկույցում Հայաստանը միակ երկիրն է «համախմբված կիսաավտորիտար ռեժիմի» կարգավիճակով, մինչդեռ, Բելառուսը, ՌԴ-ն և Ադրբեջանը բնութագրվում են որպես համախմբված ավտորիտար ռեժիմներ: Անդրադառնալով 2015-ի սահմանադրական հանրաքվեին՝ զեկույցը նշում է, որ այդ արմատական փոփոխությունները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համար սեփական իշխանությունն ու ակտիվները պահպանելու միջոց են:
Ըստ զեկույցի, խորհրդարանական մոդելին անցնելուց զատ, ևս մեկ կարևոր փոփոխություն է ընտրություններից հետո կայուն մեծամասնության ապահովման նոր համակարգը, որը լրացուցիչ տեղեր է ապահովում ԱԺ-ում այն կուսակցության համար, որը ձայների առավելագույն քանակը կստանա: Դա թույլ կատ նրան կառավարություն ձևավորել:
Ինչպես նշվում է զեկույցում, կառավարման խորհրդարանական մոդելը ՀՀԿ-ի իշխանությունն ապահովելու մեխանիզմ է:
Զեկույցում ՀՀ-ն վատթարացրել է ժողովրդավարության ցուցանիշը՝ 5.38 միավորից մինչև 5.39, որտեղ 1-ով է նշվում ամենաժողովրդավարական երկիրը, իսկ 7-ով՝ ոչ ժողովրդավարը:
Հարևան Վրաստանում ժողովրդավարության մակարդակը նույնն է մնացել՝ 4.61 միավոր: Սակայն Ադրբեջանում նվազում է գրանցվել՝ 6.86-ից մինչև 6.93, իսկ ՌԴ-ում՝ 6.50-ից մինչև 6.57:

Армения близка к порогу, отделяющему демократический режим от консолидированного авторитарного. Об этом говорися в докладе Nations in Transit (Страны переходного периода), подготовленном международной правозащитной организацией Freedom House.
Тем не менее, говорится в докладе, Армения сохраняет небходимую меру политического плюрализма, предотвращающую полное господство одного человека или группы.
Доклад Nations in Transit охватывает 29 посткоммунистических стран бывшего Советского Союза, Центральной и Восточной Европы, а также на Балканах.
В докладе Армения – единственная страна, представленная в качестве полу-консолидированного авторитарного режима, в то время, как Белоруссия, Россия и Азербайджан характеризуются как консолидированные авторитарные режимы.
Комментируя конституционный референдум 2015, по итогом которого Армения совершит переход к парламентской модели правления, в докладе говорится, что эти кардинальные перемены являются для президента РА Сержа Саргсяна способом сохранения своей власти (и активов).
Согласно докладу, помимо перехода к парламентской модели, еще одним важным изменением в конституции стала новая система для обеспечения «стабильного большинства» после выборов. Эта процедура дает дополнительные места в парламенте той партии, которая получает наибольшее количество голосов в ходе выборов, давая ей возможность формирования правительства.
Как отмечается в докладе, парламентская форма правления – просто механизм для обеспечения властью правящую Республиканскую партию Армении (РПА) в обозримом будущем.
В докладе Армения ухудшила показатели демократии, с 5.36 баллов достигнув 5.39 (демократичность страны оценивается по шкале 1-7 баллов, где 1 – наиболее демократичная, 7 – наименее).
В то время, как в соседней Грузии уровень демократии остался прежним – 4.61 баллов. Оценка демократии в Азербайджане снизилась с 6.86 до 6.93, России – с 6.50 до 6.57.
В парламент прошли 4 политические силы: РПА,блок «Царукян», блок «ЕЛК» («Выход») и АФР «Дашнакцутюн».