Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ապրիլի 4-ին բանաձևի նախագիծ են ներկայացրել ՄԱԿ ԱԽ, որով դատապարտվում է գազային գրոհը սիրիական Իդլիբում: Ակնկալվում է, որ փաստաթուղթը քվեարկության կդրվի ապրիլի 5-ին:
Իրավական ակտի հեղինակները կոչ են անում Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ) սեղմ ժամկետում եզրակացություն ներկայացնել միջադեպի վերաբերյլ: Փաստաթղթի տեքստում նաև հարցում կա, ուղղված ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին՝ ամեն ամիս զեկույց հրապարակել այն մասին, թե որքանով է պաշտոնական Դամասկոսը գործակցում Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառումը հետաքննող մասնագետների հետ, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Մինչդեռ ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը խոստովանել է, որ սիրիական ավիացիան հարված է հասցրել զինամթերքի մեծ պահեստին սիրիական Հան Շեյհուն քաղաքի արևելքում: Ըստ Կոնաշենկովի, զինամթերքը մատակարարվել է Իրաքում գործող գրոհայիններին:
Իրավապաշտպանները զգուշացրել են, որ զոհերի քանակը կարող է աճել, քանի որ որոշ մարդիկ անհետ կորած են համարվում, իսկ Հան Շեյհունն ապրիլի 5-ի առավոտյան ռմբակոծվել է օդից,

5 Апрель 2017 - 09:35 AMT
Великобритания, Франция и США 4 апреля внесли в Совет Безопасности (СБ) ООН проект резолюции, осуждающий газовую атаку в сирийской провинции Идлиб. Ожидается, что документ будет поставлен на голосование уже 5 апреля.
Авторы правового акта призывают Организацию по запрещению химического оружия (ОЗХО) в кратчайшие сроки представить свои выводы относительно инцидента. Также в тексте документа содержится запрос к генсеку ООН Антониу Гутерришу ежемесячно обнародовать отчеты с данными о том, насколько эффективно официальный Дамаск сотрудничает со специалистами, проводящими международное расследование фактов применения ХО в Сирии, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Reuters.
Между тем официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков признал, что сирийская авиация нанесла удар по крупному складу боеприпасов на востоке сирийского города Хан-Шейхун. Там располагались цеха по производству фугасов с отравляющими веществами. Оттуда боеприпасы, по словам Конашенкова, «доставлялись боевиками на территорию Ирака».
В результате распространения в воздухе отравляющих веществ в сирийской провинции Идлиб погибли по меньшей мере 58 мирных жителей, среди них девять детей. В Сирийском наблюдательном совете по правам человека (SOHR) сообщили, что у пострадавших отмечались симптомы удушья, потеря сознания, тошнота.