Ապրիլի 5-ին Վրաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ կքննարկի փոփոխությունների փաթեթը թութունի վերահսկման մասին օրենքում, որով նախատեսվում է արգելել ծխելը բոլոր տիպի շենքերում, բացի բնակելի տներից ու կալանավայրերից:
Ըստ թութունի վերահսկման ալյանսի, կարգելվի նաև ծխախոտային ապրանքների գովազդը, այդ թվում ցուցափեղկերում և առևտրի կետերի ներսում: Բժշկական զգուշացման չափը 30-ից կհասնի 65%-ի, տուգանման կարգը կպարզեցվի, կավելանան տուգանային պատժամիջոցները, գրում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Թութունի վերահսկման ալյանսը հուսով է, որ խորհրդարանը չի ենթարկվի արտադրողների ճնշմանը, օրինագիծն ընդդիմադիրներ չի ունենա և այն կընդունվի առաջին ընթերցմամբ:
Ըստ խորհրդարանի առողջապահության կոմիտեի նախագահ Ակակի Զոիձեի, թութունի սպառումը շենքում կարգելվի 2018-ի մայիսից, իսկ 2020 թվականից արգելքը կվերաբերի արդեն մարզադաշտերին, նմանատիպ բաց տարածքներին ու գովազդային շուկային:
Ըստ Զոիձեի, եթե նկատվի շենքում օգտագործելու դեպք, իրավաբանական անձի համար տուգանքը կկազմի 500 լարի՝ մոտ 205 դոլար, երկրորդ անգամ կրկնվելու դեպքում՝ 2000 լարի, իսկ սիստեմատիկ օգտագործման դեպքում՝ 5000 լարի:

5 апреля парламент Грузии в первом чтении рассмотрит пакет изменений в законе о контроле табака, предусматривающий полный запрет курения в зданиях всех типов, кроме жилых домов и тюремных учреждений.
По словам членов альянса контроля табака, также будет запрещена реклама табачных изделий (в том числе, выставленная на витринах и внутри торговых объектов), популяризация и спонсирование. Размер медицинского предупреждения возрастет с 30 до 65%, порядок штрафования упростится, увеличатся штрафные санкции, пишет «Грузия-Online».
Альянс контроля табака надеется, что парламент не подчинится давлению табачной индустрии, у законопроекта не будет противников, и он будет принят в первом чтении.
По заявлению председателя парламентского комитета здравоохранения Акакия Зоидзе, употребление табака в здании будет запрещено с мая 2018 года, а с 2020 года запрет коснется стадионов, подобных открытых пространств и рекламного рыка.
Как отметил Зоидзе, если будет зафиксирован факт употребления табака в здании, штраф юридическому лицу первоначально составит 500 лари (около 205 долларов), в повторном случае – 2 000 лари, а при систематическом употреблении – 5 000 лари.