ԵԼՔ-ին ուղղված մանդատներից հրաժարվելու պնդման հետևում կա ամեն ինչ, բացի քաղաքականությունից: Այդ մասին ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում՝ անդրադառնալով շրջանառվող այն կարծիքներին, որ ԵԼՔ դաշինքը պետք է հրաժարվի ԱԺ մանդատներից:
Ըստ Աշոտյանի, քաղաքական չէ 120.000 ընտրողի զրկել ներկայացուցիչներից խորհրդարանում: «Հրաժարվել ընդդիմությունափոխությունից քաղաքական չէ, խոչընդոտել նոր գործիչների մուտքը ԱԺ քաղաքական չէ, վերացնել խորհրդարանից արևմտյան դիսկուսրը քաղաքական չէ, փակել միակ լիբերալ ուժի առջև դռները դեպի ԱԺ քաղաքական չէ,-ասվում է Աշոտյանի գրառման մեջ:
Ավելի վաղ ԵԼՔ-ը 7 կետով գնահատել է ԱԺ ընտրությունների ընթացքը՝ նշելով, որ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, ձևավորվել են ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների քվեարկության արդյունքում:

Deputy chairman of the Republican Party of Armenia, former education minister Armen Ashotyan on Wednesday, April 5 urged YELQ bloc against giving up parliamentary mandates.
Some candidates who didn’t manage to collect enough votes to enter the parliament, as well as a number of activists earlier called on YELQ members to give up their mandates.
According to Ashotyan, the move would leave the 120,000 citizens who voted for the bloc without any representation in the parliament.
Also, Ashotyan said “eliminating the Western discourse from the parliament and shutting the National Assembly doors to the only liberal force is far from politics.”