ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր չէ Սիրիայում իր ռազմական ծրագրերը քննարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Ես երբեք չեմ խոսում այն մասին, ինչ անում եմ ռազմական ոլորտում: Ես դեմ եմ եղել նման մոտեցմանը տարիներ շարունակ»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է Lenta.ru-ն The New York Times-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը մեկնաբանել էր տեղեկությունները սիրիական Իդլիբում քիմիական գրոհի մասին, որի հետևանքով առնվազն 58 մարդ է զոհվել և տուժել է մոտ 200-ը: Նա պատասխանատվությունը բարդել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա և հայտարարել,է, որ իրավիճակը փոխել է իր վերաբերմունքը Ասադի հանդեպ: Նա նշել է նաև, որ Ասադի «հրեշավոր գործողությունները» Բարաք Օբամայի թույլ քաղաքականության հետևանք են:
Հակամարտությունը Սիրիայում կառավարական ուժերի և ընդդիմադիր զինյալների միջև սկսվել է 2011-ին: Այն վերաճել է լայնամասշտաբ քաղաքացիական պատերազմի, որի ընթացքում ահաբեկչական կազմակերպությունները հզորացան և ամրապնդվեցին, այդ թվում «Իսլամական պետությունը»: ԱՄՆ գլխավոր միջազգային կոալիցիան 2014-ից ռազմական գործողություն է իրականացնում Սիրիայում ԻՊ դեմ: Ռուսաստանի օդուժը սկսել է հարվածներ հասցնել գրոհայիններին 2015-ի աշնանը:

6 Апрель 2017 - 05:52 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что не намерен обсуждать свои военные планы в Сирии с российским лидером Владимиром Путиным.
«Я никогда не говорю о том, что делаю в военном отношении. Я выступал против такого подхода в течение многих лет», — сказал Трамп, передает Lenta.ru со ссылкой на The New York Times.
Ранее американский лидер прокомментировал информацию о химической атаке в сирийской провинции Идлиб, в результате которой погибли по меньшей мере 58 человек, пострадали около 200. Он возложил ответственность за произошедшее на главу Арабской Республики Башара Асада и заявил, что эта ситуация изменила его отношение к президенту Сирии.
Трамп также отметил, что «чудовищные действия» Асада — результат слабой политики администрации его предшественника Барака Обамы.
Противостояние президента Сирии и мятежников, добивающихся его свержения, длится с 2011 года. Конфликт перерос в полномасштабную гражданскую войну, в ходе которой окрепли террористические организации, в том числе «Исламское государство». Международная коалиция во главе с Соединенными Штатами с 2014 года проводит в Сирии операцию против ИГ. ВКС России начали наносить удары по боевикам в этой стране с осени 2015.