Եթե եվրոպական երկրները ցանկանում են պաշտպանված լինել ահաբեկչություններից, պետք է դադարեցնեն աջակցությունը Սիրիայում գործող հրոսակախմբերին: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը խորվաթական «Վեչերնի լիստ» թերթին տված հարցազրույցում:
Ըստ Սիրիայի նախագահի, Դամասկոսի և հատուկ ծառայությունների շփումները դադարեցին, երբ Ֆրանսիան սկսեց աջակցել Սիրիայում գործող հակակառավարական խմբավորումներին:
«Գործընկերություն ահաբեկչության դեմ պայքարում լինել չի կարող, եթե կա քաղաքական թշնամանք», -ասել է Ասադը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Բաշար Ասադը հայտարարել էր, որ Դամասկոսը հավանություն է տալիս Մոսկվայի առաջարկներին սիրիական կարգավորման վերաբերյալ, այդ թվում սահմանադրության նախագծին:
Հակամարտությունը Սիրիայում կառավարական ուժերի և ընդդիմադիր զինյալների միջև սկսվել է 2011-ին: Այն վերաճել է լայնամասշտաբ քաղաքացիական պատերազմի, որի ընթացքում ահաբեկչական կազմակերպությունները հզորացան և ամրապնդվեցին, այդ թվում «Իսլամական պետությունը»: ԱՄՆ գլխավոր միջազգային կոալիցիան 2014-ից ռազմական գործողություն է իրականացնում Սիրիայում ԻՊ դեմ: Ռուսաստանի օդուժը սկսել է հարվածներ հասցնել գրոհայիններին 2015-ի աշնանը:

Европейские страны должны прекратить оказывать поддержку бандформированиям в Сирии, если они хотят защитить себя от террора. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад в интервью хорватской газете «Вечерни лист», размещенном 6 апреля на сайте президентской канцелярии.
По словам сирийского президента, контакты между Дамаском и спецслужбами европейских государств прекратились сразу после того, как Франция начала поддерживать антиправительственные вооруженные группировки в Сирии.
«Партнерства по борьбе с терроризмом не может быть, если существует политическая вражда», – сказал Асад, передает ТАСС.
Ранее Башар Асад заявил, что Дамаск поддерживает различные предложения Москвы по урегулированию в Сирии, в том числе по проекту конституции.