Սիրիական Իդլիբում զոհվածների դիերի հերձումը, որն իրականացվել է Թուրքիայում, հաստատել է քիմիական զենքի կիրառման փաստը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բողդաղը: «Զոհվածների հերձումը ցույց է տվել, որ Իդլիբում քիմիական զենք է կիրառվել», -հայտարարել էնա, գրում է BBC-ին:
Ապրիլի 4-ի առավոտյան տասնյակ մարդիկ են զոհվել սիրիական Իդլիբ գավառի Հան Շեյհուն քաղաքի ռմբակոծության հետևանքով: Տուժածների շատերի մոտ առկա էին քիմիական ծանր թունավորման ախտանիշներ: 30 տուժած տեղափոխվել էր հարևան թուրքիա, որտեղ նրանցի 3 մահացել է:
Սիրիացի զինվորականները ժխտում են քիմզենքի օգտագործումը՝ պնդելով, որ գազը տարածել են «Հայաթ Թահրիր աշ Շամ» ընդդիմադիր խմբավորման անդամները, որը կապված է «Ալ Քայիդայի» հետ: Ըստ ռուս զինվորականների, սիրիական ավիացիան հարված է հասցրել զինամթերքի խոշոր պահեստին, որտեղ գրոհայինները քիմիական զենք էին պահում:
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ապրիլի 4-ին բանաձևի նախագիծ են ներկայացրել ՄԱԿ ԱԽ, որով դատապարտվում է գազային գրոհը սիրիական Իդլիբում:
Իրավական ակտի հեղինակները կոչ են անում Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ) սեղմ ժամկետում եզրակացություն ներկայացնել միջադեպի վերաբերյալ: Փաստաթղթի տեքստում նաև հարցում կա, ուղղված ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին՝ ամեն ամիս զեկույց հրապարակել այն մասին, թե որքանով է պաշտոնական Դամասկոսը գործակցում Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառումը հետաքննող մասնագետների հետ:

Произведенное в Турции вскрытие тел жителей сирийской провинции Идлиб доказало факт использования химического оружия. Об этом заявил министр юстиции Турции Бекир Боздаг.
«Вскрытие погибших выявило, что в Идлибе было использовано химическое оружие», – заявил он, пишет BBC.
Утром 4 апреля десятки людей погибли в результате бомбардировки сирийского города Хан-Шейхун в провинции Идлиб. У многих пострадавших имелись признаки тяжелого химического отравления. 30 пострадавших были доставлены через границу в соседнюю Турцию, где три человека скончались.
Сирийские военные отрицают использование химического оружия, утверждая, что газ распылили члены оппозиционной группировки «Хайят Тахрир аш-Шам», связанной с «Аль-Каидой». По версии российских военных, сирийская авиация нанесла удар по крупному складу боеприпасов, где боевики хранили химическое оружие.
5 апреля США Британия и Франция внесли в Совет Безопасности ООН проект резолюции с осуждением применения химического оружия в сирийской провинции Идлиб. В тот же день вечером постоянный представитель США при ООН Никки Хейли сказала, что Вашингтон готов применить ответные меры в Сирии, не дожидаясь решения Совбеза ООН.
Ранее президент Сирии Башар Асад заявлял, что сирийское правительство не применяло оружие массового поражения, включая химическое оружие, против собственного народа. Асад напомнил, что Дамаск в 2013 году дал согласие на уничтожение своих складов с химоружием и на сегодняшний день не имеет запасов данного вида вооружений.