Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել ՈւկրաինայինԵվրամիության երկրների հետառանց վիզայի ռեժիմ տրամադրելու Եվրահանձնաժողովի որոշմանը: Համապատասխան քվեարկությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 6-ին Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նիստում:
Կողմ է քվեարկել ԵԽ 521 պատգամավոր, դեմ՝ 75, ձեռնպահ՝ 36, գրում է ՈւՆԻԱՆ-ը: Եվրախորհրդարանում քվեարկությունից հետո որոշումը պետք է հաստատվի ԵՄ անդամ երկրների Մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեի նիստում, իսկ հետո հաստատվի ԵՄ Խորհրդի կողմից: Այնուհետև օրենսդիր ակտը պետք է ստորագրի Եվրախորհրդարանի նախագահը և ԵՄ-ում նախագահող երկիրը՝ Մալթան: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի հրապարակումից 20 օր անց:
Վրաստանի քաղաքացիները մարտի 28-ից կարող են առանց մուտքի արտոնագրերի այցելել Եվրամիության երկրներ կարճատև այցերով՝ կենսաչափական անձնագրերով: Վրաստանի բնակիչները կարող են ԵՄ երկրներում մնալ 90 օր (կես տարվա ընթացքում), մինչդեռ նրանք չեն կարող աշխատել միջպետական միավորման տարածքում:

Ukrainian citizens will be exempted from EU short-stay visa requirements, after Parliament endorsed an informal deal with the Council on Thursday, April 6, an EP statement said.
Under the new law, Ukrainians who hold a biometric passport will be able to enter the EU without a visa for 90 days in any 180-day period, for tourism, to visit relatives or friends, or for business purposes, but not to work. The exemption applies to all EU countries, except Ireland and the UK, plus Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland.
“Ukraine has achieved all the benchmarks, so the visa requirement should be lifted”, noted rapporteur for the proposal Mariya Gabriel (EPP, BG), adding that the visa waiver will be “another very strong message that Ukraine is a key partner for the European Union in the Eastern Partnership”.
The legislation, approved by 521 votes to 75 with 36 abstentions, still needs to be formally adopted by the Council of Ministers. It is likely to enter into force in June, 20 days after it is published in the EU Official Journal.
Before exempting Ukrainians from visa requirements, the EU strengthened the visa waiver suspension mechanism, to allow visas to be reintroduced more easily in exceptional cases.