Ահաբեկչական խմբավորումները քիմիական նյութերը ստանում են Թուրքիայից: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալեմը Դամասկոսում կայացած մամուլի ասուլիսում
Ըստ նրա, Սիրիայի ղեկավարությունն իրազեկել է ՄԱԿ-ին քիմիական նյութերի մասին, որոնք ներկրվել են երկիր, ավելի կոնկրետ Հալեպի արևելք, Թուրքիայի տարածքից ահաբեկիչների կողմից: Նախարարը հավելել է, որ ծայրահեղականները պահեստավորում են քիմիական նյութերը քաղաքներում և բնակավայրերում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մուալեմը հավաստիացրել է, որ Սիրիայի կառավարական զորքերը երբեք չեն կիրառել և չեն կիրառի քիմզենք «նույնիսկ ահաբեկիչների դեմ, որոնք սպանում են խաղաղ բնակիչներին»:
Սիրիայի ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիան հայտարարել է քիմզենքի կիրառման հետևանքով 80 զոհի մասին Հան Շեյհուն քաղաքում: Եվս 200 տուժած կա: Զինյալ ընդդիմադիրները մեղադրել են կառավարական ուժերին, բանակի հրամանատարությունը հերքում է մեղադրանքները:
Մոսկվան պնդում է, որ միջադեպը հետաքննի Քիմզենքի արգելման կազմակերպությունը, որը կարող է հատուկ խումբ գործուղել Իդլիբ:

6 Апрель 2017 - 13:40 AMT
Террористические группировки получают химические вещества из Турции. Об этом заявил министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем на пресс-конференции в Дамаске.
По его словам, «руководство Сирии проинформировало ООН о химических веществах, которые были ввезены с территории Турции террористам и конкретно на восток Алеппо». Министр добавил, что экстремисты складируют химические вещества в городах и населенных пунктах, передает РИА Новости.
Муаллем заверил, что сирийские правительственные войска никогда не применяли и не будут применять химическое оружие «даже против террористов, которые убивают мирных жителей».
Нацкоалиция оппозиционных и революционных сил Сирии (НКОРС) заявила 4 апреля о 80 жертвах атаки с применением химоружия в Хан-Шейхуне провинции Идлиб и 200 раненых. Оппозиционеры обвинили в этом правительственные войска Сирии, командование армии отвергло их и возложило ответственность на боевиков и их покровителей. Министр иностранных дел Сирии назвал обвинения Дамаска в химатаках частью антисирийской кампании.