Իտալական Լացիոյի շրջանային դատարանը կասեցրել է Անդրադրիատիկ գազամուղի (TAP) շինարարությունը, որով ադրբեջանական գազը պետք է առաքվի Իտալիա: Գազամուղի շինարարության համար նախատեսվում էր 221 ձիթենի տեղափոխել իտալական Մելեդունիո քաղաքից Ապուլիա տարածաշրջան:
Դատարանի որոշումն արգելափակում է գազամուղի շինարարական աշխատանքներն առնվազն մինչև ապրիլի 19-ը, երբ այդ հարցը կրկին պետք է քննարկվի դատարանում, հայտնում է Haqqin.az-ը Reuters-ի վրա հղումով:
Լացիոյի վարչական դատարանն այդպիսով բավարարել է Ապուլիայի իշխանությունների հայցը Իտալիայի բնապահպանական նախարարության որոշումը չեղարկելու մասին, որով թույլատրվել էր ձիթենիների տեղափոխումը:
Եթե ծառերն այլ վայր չտեղափոխվեն մինչև ապրիլի վերջը, բոլոր աշխատանքները կհետաձգվեն մինչև նոյեմբեր, քանի որ հակառակ դեպքում ամռանն այլ վայր տեղափոխված ծառերը կարող են չորանալ:

An Italian administrative court has halted work to remove olive trees standing in the path of a strategic pipeline that will bring Azerbaijani gas into Europe, in a move that could further delay the project, a document showed.
In a ruling on Thursday, April 6 seen by Reuters the court accepted a request by the regional government of Italy's southern Apulia region to suspend permits allowing developers to remove the trees.
The Trans Adriatic Pipeline (TAP), the end piece of the $40 billion Southern Gas Corridor, is slated to bring 10 billion cubic meters of gas from Azerbaijan into the small Italian seaside town of San Foca in Apulia by 2020.
But opposition from the local town council and the regional authority has caused delays and raised some concerns about it being re-routed.