Արևմտյան Եվրոպայի վերջին զինյալ կազմակերպությունը՝ բասկերի ԷՏԱ-ն (Բասկերի երկիր և ազատություն) ապրիլի 8-ին վայր է դրել զենքը: Հայտարարվել է, որ պահեստավորված զենքը կհանձնվի Ֆրանսիայի և Իսպանիայի իշխանություններին:
Կազմակերպությունը գրեթե 60 տարի է զինված պայքար էր մղում տարածաշրջանի անկախության հռչակման համար՝ չխորշելով ահաբեկչական մեթոդներից: Նրանց մասնակցությամբ 800 մարդ է սպանվել, հիմնականում իրավապահներ և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակիցներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԷՏԱ-ի վերջին ահաբեկչական գործողությունն իրականացվել է 2010-ին՝ ոստիկան է սպանվել:
ԷՏԱ խմբավորումը կազմավորվել է 1959-ին որպես Ֆրանսիսկո Ֆրանկոյի բռնապտետության դեմ պայքարող հակաֆաշիստական դիմադրություն: Այն ժամանակ կազմակերպությունը վայելում էր հասարակության համակրանքը: 1973-ին ԷՏԱ-ի զինյալներն ամենահայտնի ակցիան իրականացրեցին՝ պայթեցրին ծովակալ Լուիս Բլանկոյին, որին համարում էին բռնապետ Ֆրանկոյի հետնորդը: Սակայն Ֆրանկոյի մահից և կյանքի ազատականացումից հետո, հանրային վերաբերմունքը կազմակերպության հանդեպ փոխվեց, իսկ Բասկերի Երկիրն ունեցավ իր խորհրդարանը, կառավարությունն ու ոստիկանությունը, լուծված է նաև լեզվի հարցը: 2011-ին ԷՏԱ-ն միակողմանի հրադադար էր հայտարարել, որը պահպանվում էր մինչ օրս:

Последняя вооруженная сепаратистская группировка Западной Европы — баскская ЭТА, что означает «Страна Басков и свобода», — 8 апреля сложила оружие, которое через руки посредников будет передано властям Франции и Испании.
В течение почти шести десятилетий национал-радикалы вели борьбу за провозглашение независимости своего региона, не брезгуя ради этого террористическими средствами. В жертву несостоявшемуся самоопределению принесли жизни 800 человек — главным образом правоохранителей и сотрудников органов местного самоуправления.
Последний террористический акт ЭТА состоялся в 2010 году, когда был застрелен полицейский. Ранее президент Центра стратегических коммуникаций Дмитрий Абзалов предположил, что независимость Страны Басков имеет «туманные перспективы», поскольку идея утратила поддержку большинства жителей региона, передает РИА Новости.
Свой путь группировка начала в 1959 году и позиционировала себя как «антифашистское сопротивление» диктатуре Франсиско Франко. Тогда ЭТА действительно пользовалась популярностью: каудильо запрещал использование баскского языка, его политика была открыто репрессивной по отношению к баскам, многие из которых во время Гражданской войны в Испании воевали на стороне республиканцев. В 1973 году бойцы ЭТА совершили свою самую известную акцию — взорвали адмирала Луиса Бланко, который считался преемником испанского диктатора.